Vláda se o žádosti ohledně ústavnosti KSČM prvně poradí se senátory

Praha - Vláda v pondělí nebude rozhodovat o tom, zda Nejvyššímu správnímu soudu pošle žádost o posouzení ústavnosti KSČM. A to i přesto, že původně měla dotyčný návrh na svém programu. Podle informací České televize se ministerstvo dnes rozhodlo návrh stáhnout. Ministr Martin Pecina chce totiž nejprve materiál ukázat senátorům, kteří o přezkum KSČM požádali. Senátoři tuto možnost vítají, chtějí totiž celou věc s vládou prodiskutovat ještě před tím, než ministři rozhodnou, zda návrh k Nejvyššímu správnímu soudu podají, či nikoliv.

Horní komora parlamentu již téměř před rokem požádala vládu, aby u Nejvyššího správního soudu nechala prověřit, zda KSČM neporušuje ústavu. Senátoři v oficiálních materiálech strany našli 76 výroků, které podle nich porušení ústavy dokazují. Materiál dostalo na stůl ministerstvo vnitra, které si nechalo vypracovat posudky, a v pondělí měli ministři rozhodnout, zda žádost Nejvyššímu soudu pošlou, nebo ne. Ministr má však o věci své pochybnosti: „Jsme přesvědčeni, že nejsou dány podmínky k tomu, abychom mohli podat návrh na rozpuštění Komunistické strany Čech a Moravy Nejvyššímu správnímu soudu.“ 

Materiál toto pondělí ministři nakonec nedostanou. Senátoři totiž mezitím požádali premiéra, aby se s nimi ještě před definitivním rozhodnutím vlády sešel. O této skutečnosti dnes Česká televize informovala ministra vnitra Martina Pecinu. I proto se rozhodl tento bod z pondělního jednání stáhnout. „Já jsem se dnes dozvěděl z médií, že senátoři se chtějí v té věci setkat. Hovořil jsem o tom s panem premiérem a to stanovisko je jednoznačné,“ komentoval pro ČT věc Pecina s tím, že požádá o stažení materiálu. 

Senátoři tuto změnu programu vlády vítají. Podle senátora Jaromíra Štětiny by bylo užitečné, kdyby představitelé ministerstva přišli do Senátu, kde by společně celou záležitost společně posoudili. „A možná, že vláda bude postupovat potom v jiném zorném poli,“ dodal pro ČT Štětina.

KSČM je třetí nejsilnější parlamentní stranou. Její předseda Vojtěch Filip už před časem řekl, že postoj a postup horní komory je nelegitimní a nemůže mít žádné následky.