Ženy protestovaly proti rasismu, vyzývají politiky k činům

Praha – Proti rasismu protestovala asi stovka žen dnes na pražském náměstí Míru. Na shromáždění proti rostoucí rasové a etnické nesnášenlivosti a extremismu protestovaly romské aktivistky společně se zástupkyněmi občanských sdružení, která pomáhají národnostním menšinám. Demonstrace měla upozornit také na vlažnost, se kterou politici přistupují k šířícímu se extremismu a rasismu. Na shromáždění vystoupily předsedkyně Českého helsinského výboru Anna Šabatová, herečka Táňa Fišerová, zástupkyně Ligy proti antisemitismu i Barmského centra v Praze. Protest zorganizovaly ženské občanské organizace, zúčastnilo se ho i několik mužů.

„Cítíme potřebu nahlas říci, že nejsme spokojeny se současnou situací,“ řekla jedna z organizátorek Martina Horváthová z občanského sdružení Slovo 21. Dodala, že pokud ženy dokážou najít odvahu a projevit nesouhlas s narůstajícím rasismem a extremismem, může to způsobit, že si obyčejní lidé uvědomí důsledky svého mlčení. „Nemůžeme mlčet k tomu, co se v naší zemi děje, a věřím, že by přišlo víc lidí, kdyby to vědělo,“ přidala se k jejímu názoru také exposlankyně Táňa Fišerová.

Na shromáždění se objevily transparenty „Jsme extrémně proti extremismu“ nebo „Nevychovávejte ze svých dětí rasisty“. K podpisu bylo na místě prohlášení s názvem Společně proti rasismu a neslušnosti. Další podpisy chtějí organizátorky sbírat na internetu. V lednu chtějí dokument předat politikům.

Právě politici by proti extremismu a diskriminaci mohli podle Anny Šabatové mnoho udělat jenom tím, kdyby se vůči těmto jevům jasně vymezili. Připomněla, že politici jenom velmi málo zareagovali na útok na brutální romskou rodinu ve Vítkově. „Není dnes moc důležitějších věcí než vystoupit proti netoleranci, rasismu, diskriminaci. Je to velké nebezpečí pro tuto společnost, a pokud nebudeme mít odvahu to říkat nahlas a něco proti tomu dělat, tato společnost neskončí dobře,“ řekla České televizi Anna Šabatová.

Proti vzrůstajícímu extremismu demonstrovaly již počátkem května ve 14 městech Česka stovky Romů. Řetězová demonstrace byla reakcí na žhářský útok na romskou rodinu ve Vítkově na Opavsku, při níž byli popáleni tři lidé. Těžce zraněná dvouletá holčička dlouho v nemocnici bojovala o svůj život. V Chomutově a Ostravě narušili romské protesty extremisté. V řadě míst naopak akci Romů podpořilo i většinové obyvatelstvo.

Táňa Fišerová
Táňa Fišerová
Více fotek
  • Táňa Fišerová autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/12/1196/119588.jpg
  • Účastnice demonstrace autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/12/1196/119586.jpg
  • Anna Šabatová autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/12/1196/119589.jpg