Policejní cely nectily důstojnost zadržených. Byly zrušeny

Praha – Policie zrušila stovky cel na obvodních odděleních, kde krátkodobě držela podezřelé. Cely totiž neodpovídají standardům a mezinárodním směrnicím. Policejní prezidium o tomto nedostatku přitom vědělo přes dva roky. Rozhodnutí kritizuje část řadových policistů, kteří tvrdí, že člověk, který není za mřížemi, může být nebezpečný. Na zadržené je nutné nyní pořád dohlížet.

Nové podmínky splňuje jen 250 služeben, které byly opraveny v rámci projektu P1000. Podle interních policejních materiálů je v některých regionech cel nedostatečný počet. Například v Ústí nad Labem z osmi obvodních oddělení jen na jednom jediném. „Budou se provádět drobné úpravy v celách a dalších uzamykatelných prostorách,“ uvedla k dalšímu řešení situace policejní mluvčí Severočeského kraje Šárka Poláčková.

Policie tvrdí, že jinou možnost než cely zrušit neměla. „Musíme garantovat určité minimální standardy, které ctí důstojnost zadržené osoby,“ vysvětluje policejní prezident Oldřich Martinů. O tom, že jsou cely nevyhovující, vědělo ale vedení policie více než dva roky. V roce 2007 dokonce k této věci přijala vláda usnesení.

Řadoví policisté poukazují na to, že podezřelí, které nemohou zavřít za mříže, jsou mnohem více nebezpeční. „Jde o přechodné období, které bude určitě jednou vyřízeno,“ ujišťuje ale Martinů. „Je to realita, které musíme přizpůsobit výkon služby. Bohužel, můžeme si stěžovat, ale to je tak jediné, co s tím můžeme dělat,“ dodal. Úpravy budou probíhat postupně, na opravy všech cel najednou totiž policie nemá dostatek financí.