Počněte on-line

Praha – Páry, kterým se nedaří otěhotnět, si mohou v novém internetovém projektu nejen vyměňovat své rady a zkušenosti, ale i sledovat příběh dvojice, která se také snaží o miminko. Projekt Početí on-line, který byl spuštěn 21. října, je určen pro všechny, kteří se chtějí dozvědět něco o tom, co a jak lze na cestě od otěhotnění až k porodu ovlivnit.

Ústředním párem projektu jsou Pavlína a Luboš, kteří budou na stránky psát deník a dělit se tak s ostatními o své prožitky na cestě k dítěti. „Každý měsíc prožíváme očekávání a hrozné zklamání. Čím déle to trvá, tím více člověk ztrácí i naději,“ říká Pavlína. Na webu bude také jednou týdně uveřejněn delší text, v němž bude popsáno vše, co mladý pár podstoupil – vyšetření, pocity, změny v jídelníčku nebo cvičení. Do projektu se zapojí i odborníci.

Problémy s početím má podle odhadů patnáct procent párů. Častěji se v poslední době léčí neplodnost u mužů. „Za hlavní příčinu se považuje zatížení životního prostředí nejrůznějšími toxickými látkami a styl života,“ podotýká lékař ze Sanatoria Pronatal Tonko Mardešić.

Nejčastější příčinou u ženy bývá porucha zrání vajíček, která je ale naštěstí nejlépe léčitelná. K úspěšnosti početí nepřispívá ani stále se zvyšující věk prvorodiček. První dítě si ženy pořizují průměrně v sedmadvaceti, největší šanci na otěhotnění přitom mají mezi dvacátým a pětadvacátým rokem. Po pětatřicítce pak už křivka úspěšnosti strmě klesá.

Po projektu Početí on-line budou následovat další, zaměřené na jiné zdravotní problémy.