Motejl: Mám pochybnosti o rozumu těch, kdo kritizují Ústavní soud

Praha – Kritické hlasy politiků k nálezům Ústavního soudu kritizoval v pořadu ČT Otázky Václava Moravce ombudsman a bývalý ministr spravedlnosti Otakar Motejl. „Když jakýkoliv geniální politik prohlásí po vyhlášení nálezu Ústavního soudu, že musí uvažovat, jak tu situaci obejde, tak to je setsakramentsky vážné, i když velice spisovné vyjádření toho, co se dít nemá,“ uvedl Motejl s tím, že pochybuje o rozumu těch, kdo Ústavní soud kritizují.

Kritické hlasy na adresu Ústavního soudu zazněly minulý týden především v souvislosti s kauzou údajné justiční mafie. Tou se totiž bude zřejmě znovu zabývat soudce Vojtěch Cepl ml.; Ústavní soud totiž zrušil verdikt vrchního soudu, který Ceplovi případ odebral. Soudci tak vyhověli stížnosti bývalé nejvyšší státní zástupkyni Marii Benešové, podle níž bylo podle ústavy porušeno její právo na zákonného soudce.

Kauzu odstartoval výrok Benešové, která označila současnou nejvyšší státní zástupkyni Renatu Veseckou a lidi kolem ní za justiční mafii. Ti ji za to žalovali; v soudním sporu ale neuspěli - Cepl ml. dal za pravdu Benešové.

Motejl: Problém poklesu důvěry v soudy souvisí s jejich prezentací

Motejl spatřuje problém v současné prezentaci práce soudů. V Otázkách se přimluvil za posílení tiskových mluvčích jednotlivých soudů, kteří by přinutili média pracovat s fakty, nikoliv pouze s domněnkami. Reagoval tak na výsledky průzkumů, podle nichž klesá důvěra veřejnosti k soudnictví.

Graf poklesu důvěry v soudní instituce
Graf poklesu důvěry v soudní instituce