Desetiletá smlouva Karlovarského kraje s dopravci bude podmíněná

Karlovy Vary – Smlouva Karlovarského kraje s autobusovými dopravci, která má zajistit dopravní obslužnost regionu na dalších deset let, bude podmíněná. Kraj chce zavést pětileté zkušební období. Do roku 2014 tak budou muset dopravci ukázat, že jsou schopni vhodně investovat do modernizace vozového parku, v opačném případě jim kraj smlouvu vypoví. Zatím ale není jasné, jak na tento požadavek zareagují dopravci.

Desetileté období je podle náměstka hejtmana Petra Navrátila dostatečnou zárukou, aby dopravci do modernizace svého vozového parku investovali. Kraj ale chce mít kontrolu nad tím, zda dopravní společnosti skutečně vkládají peníze tam, kam mají – do nových vozidel. „Obdobně je uzavřena smlouva i s Českými drahami. U železnice bude požadované standardy kvality a jejich plnění kontrolovat stát jako vlastník ČD. U autobusů si to musíme prověřit sami,“ uvedl Navrátil.

Dopravci návrh smlouvy obdrželi v uplynulých dnech. Zatím se jím nezabývali, jednat o něm zřejmě budou počátkem listopadu, uvedl ředitel společnosti Autobusy Karlovy Vary Zdeněk Suchan. „Jak dlouho jednání, která budou především o dotacích od kraje na úhradu prokazatelné ztráty z linkové dopravy, potrvají, to si zatím netroufám odhadnout. Letos jsme se kvůli penězům dohadovali do června,“ uvedl Suchan.

Požadavek na plnění standardu kvality a modernizaci autobusů považuje Suchan za oprávněný. Domnívá se, že objem kilometrů ujetých autobusovými společnostmi příští rok zůstane na letošních 6,5 milionu kilometrů. „Letos dal kraj dopravcům kolem 124 milionů korun. Je ovšem jasné, že jen kvůli daňovým změnám půjdou příští rok naše náklady o miliony korun nahoru,“ dodal.