Platí nový letový řád: ČSA již nelétají do Manchesteru a New Yorku

Praha – České aerolinie zrušily v zimním letovém řádu dvě prestižní, ale málo vytížené linky. Ode dneška tak nelétají stroje s logem ČSA do Manchesteru ani do New Yorku. Omezení se dočkala také řada dalších linek. Nejvytíženější české letiště v pražské Ruzyni ale naopak počet linek zvýšilo – nově se z Prahy létá například do Kodaně, od 4. prosince přibude i linka do Belfastu. Celkem je možné z Ruzyně přímo doletět do 106 míst ve 47 zemích.

„Z důvodu ekonomické nerentabilnosti a dlouhodobé ztrátovosti ČSA ruší linku do Manchesteru a vlastní operování do New Yorku. Spojení do New Yorku bude od zimního letového řádu 2009/2010 zajišťovat partner ze SkyTeamu, společnost Delta Air Lines,“ uvedla mluvčí ČSA Hana Hejsková.

Do řady tradičních destinací ČSA se podle Hejskové létá méně kvůli ekonomické krizi. „ČSA zrušily spoje v málo využívaných časech. V případě Osla, Stockholmu a Benátek došlo k racionalizaci operování, kdy byly spojeny ranní a dopolední lety do jedné linky, ale naopak do Norska a Švédska byly významně posíleny večerní frekvence,“ podotkla mluvčí.

Nejvýraznějšího posílení se z linek ČSA dočkala v zimním letovém řádu především linka Praha–Moskva. Denně na ní teď aerolinie provozují tři vlastní spoje, další zajišťují ve spolupráci s ruským Aeroflotem. Posíleny jsou i letecké frekvence do Jekatěrinburgu, Rostova na Donu, Minsku a také do Tbilisi a Jerevanu. Vyšší počet letů ČSA bude v zimě rovněž do Bejrútu, Barcelony, Boloně a Lublaně.

Z pražského letiště je nejsnadnější dostat se do Paříže, na letiště Charlese de Gaulla létá týdně 53 spojů různých dopravců. Často se létá také do Frankfurtu, Moskvy, Mnichova a na londýnské letiště Heathrow.