Na Dukle tekla československá krev

Praha - Je říjen 1944 a v Karpatech se sovětská a československá vojska snaží dostat ke slovenským povstalcům. V údolí potoka Kapišovka se mezi obcemi Nižná Pisaná a Kapišová od 25. do 27. října 1944 odehrály nejtvrdší boje celé operace. Německá obrana se tu opírala o kopcovitý terén, který byl v té době důsledkem deště těžko schůdný. Obě strany v krvavých bojích vedených za nepříznivého podzimního počasí utrpěly těžké ztráty.

 Sovětským jednotkám se nepodařilo výrazněji postoupit. Právě v té době se německým vojskům podařilo potlačit povstaleckou armádu na středním Slovensku, a proto velení 1. ukrajinského frontu rozhodlo Karpatsko-dukelskou operaci zastavit. Česko-slovenské a sovětské jednotky přešly 28. října 1944 do dočasné obrany. Do bojů zasáhlo také 17 tisíc vojáků československého armádního sboru. Dnes jich v Česku žije už jenom asi stovka - většině je hodně přes osmdesát. Dukelská operace patří k nejkrvavějším bitvám druhé světové války, v nichž bojovali Čechoslováci.

Operace začala 6. září 1944 jako pomoc Slovenskému národnímu povstání. Sovětská armáda plánovala, že bez problémů projde přes karpatské průsmyky, které měly obsadit východoslovenské divize. Německé frontové jednotky ale Slováky odzbrojily a z Karpat udělaly pevnost. Bojovalo se až do 28. října. Během operace Němci zabili nebo zranili 6 500 Čechoslováků. To byla více než třetina Svobodova armádního sboru.

Velitel prvního ukrajinského frontu maršál Koněv je v historii neblaze proslulý tím, že útočil vždy bez ohledu na vlastní ztráty, říká Tomáš Jakl z Vojenského historického ústavu v Praze.

  • Karpatsko-dukelská operace
    Karpatsko-dukelská operace autor: ČT24, zdroj: ČT24
  • Karpatsko-dukelská operace
    Karpatsko-dukelská operace autor: ČT24, zdroj: ČT24