Martinů v OVM: Radikály cvičil profesionál

Praha - Pravicové radikály, které policie zadržela ve středu a mimo jiné podezírala z přípravy teroristického útoku v Česku, cvičil příslušník českých ozbrojených sborů. V pořadu ČT Otázky Václava Moravce to řekl policejní prezident Oldřich Martinů. Zároveň vyloučil, že by šlo o policistu. Podle mluvčího Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Pavla Hantáka ale vyšetřování není tak daleko, aby takovou provázanost bylo možné prokázat. Výcvik radikálů příslušníkem armády zase vyloučili jak ministr obrany Martin Barták, tak náčelník generálního štábu Vlastimil Picek.

Podle policejního prezidenta si pravicoví radikálové najali profesionálního příslušníka českých ozbrojených složek, aby je cvičil ve speciálních kempech. „Nebyl tam nikdo z policie, ale byl to profesionál z jiného ozbrojeného sboru, a to je právě alarmující,“ prohlásil Martinů. Armádní výcvik radikálů zmínil v pátek i šéf policejního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Robert Šlachta, když hodnotil filmový záznam výcviku, který policie zveřejnila. Maskovaní muži se na něm učili například to, jak zneškodnit protivníka s nožem nebo střelnou zbraní.

Martinů dnes rovněž pochyboval o oprávněnosti stížnosti, s níž se chce v pondělí obrátit na policejní prezidium občanské sdružení Dělnická mládež (DM). Stěžovat si chce kvůli tomu, že příslušníci ÚOOZ při domovních prohlídkách zabavili členskou kartotéku DM a propagační materiály Dělnické strany (DS), s níž je DM spojena. Podle Martinů ale příslušníci ÚOOZ postupovali striktně podle zákona.