Státní zastupitelství se snaží otevřít případy perzekuce „kulaků“

Praha - Státnímu zastupitelství se dosud podařilo otevřít přes 330 případů komunistické perzekuce, takzvaných kulaků, kdy se režim zbavoval drobných sedláků a statkářů. V rámci akce K komunisté vyhnali z půdy i celé jejich rodiny. Viníci těchto vykonstruovaných procesů jsou už dnes často po smrti nebo je nelze dohledat. K soudu se po letech dostaly čtyři z těchto případů.

Dva bývalí předsedové MNV a dva prokurátoři - tedy jen zlomek možných viníků z té doby - se zpovídají z porušení povinnosti veřejného činitele. Podle mluvčího Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu Jana Srba byly dva z případů ze strany soudů zastaveny z důvodů promlčení nebo amnestie z roku 1960; tato rozhodnutí nicméně nejsou pravomocná, protože státní zástupci se odvolali.

Snahu trestat zločiny spáchané na soukromých zemědělcích a jejich rodinách komplikuje hlavně časový odstup a obtížná dostupnost či neúplnost spisových materiálů, které mnohdy zcela chybějí.

O nápravu křivd a potrestání viníků, kteří stáli za vyháněním zemědělských rodin z půdy, se dlouhodobě zasazuje i Konfederace politických vězňů. Podle historika Václava Rumla z Ústavu pro studium totalitních režimů byly podle některých zdrojů v letech 1951 až 1954 vystěhovány tři až čtyři tisíce rodinných celků.