Ministryně školství Kopicová nechá kvůli délce studia prověřit VŠFS

Praha - Ministryně školství Miroslava Kopicová chce kvůli možným nesrovnalostem v délce studia poslat kontrolu na pražskou Vysokou školu finanční a správní (VŠFS). Škola, na níž studovala řada prominentních politiků z pražské radnice, se po plzeňských právech stává další fakultou, na které lze zřejmě získat titul podezřele snadno. Informují o tom dnešní Hospodářské noviny.

Miroslava Kopicová prý oznámila, že nejdříve zažádá o informace odbor vysokých škol, a pokud se na VŠFS skutečně objeví případy příliš krátké doby studia, pošle tam kontrolu. „Napíšu i paní rektorce VŠFS, že chci vysvětlení a podrobné zdokumentování. Když se mi to nebude líbit, pošlu tam akreditační komisi,“ dodala ministryně.

List už minulý týden upozornil, že VŠFS má vysoký počet absolventů, kteří titul získali za pár měsíců, a diplomové práce nemusí splňovat ani základní kritéria odborného textu. Mezi absolventy školy patří například současný první místopředseda ODS David Vodrážka, který si inženýrský diplom odnesl o rok dříve než ostatní studenti, zastupitel Prahy 9 Jan Štrof (ČSSD), který zvládl standardně pětileté studium za šestnáct měsíců, a radní pro oblast územního rozvoje Prahy Martin Langmajer (ODS), který získal bakalářský titul nikoli za tři roky, jak trvá řádné studium, ale za rok a čtvrt.

Podle prorektora pro marketing a propagaci VŠFS Milana Kašíka lze studium zkrátit individuálním plánem. „Máme řadu lidí s individuálním studiem. Jsou to sportovci nebo handicapovaní. A je tam i víc dalších politiků, kteří mají takový individuální plán,“ vysvětlil Kašík.

VŠFS funguje od roku 2000 a rychle se rozrostla. Dnes nabízí vzdělání už od mateřské školy. Před nástupem do ministerské funkce v ní působila i Kopicová. Činnost školy a její podporu od Prahy 5 kritizují někteří zastupitelé této městské části, škola totiž platí až desetkrát nižší nájem, než je v dané lokalitě obvyklé.