Jurásková připraví novelu, která znovu omezí prodej léků s pseudoefedrinem

Praha – Evidovat lidi, kteří si kupují léky zneužitelné k výrobě pervitinu, by mělo být znovu možné. Ministryně zdravotnictví Dana Jurásková si to slibuje od novely o léčivech, kde zpřesní zacházení s daty pacientů a která by měla znovu zamezit zneužívání léků k výrobě drog. Úřad pro ochranu osobních údajů totiž minulý týden nařídil Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv, aby v centrálním úložišti zničil osobní údaje lidí, kteří si tyto léky kupují, neboť byly shromažďovány nezákonně. Výdaje na tuto evidenci stály několik set milionů korun. Léky jsou nyní vydávány pouze na recept.

„SÚKL nadále nesmí shromažďovat a potažmo poskytovat lékárnám aktuální data jednotlivých pacientů o předchozích výdejích léčiv s pseudoefedrinem. Nesmyslně tak zvítězila ochrana osobních údajů nad ochranou lidského zdraví, veřejných zdrojů a zájmy organizovaného zločinu,“ uvedla ministryně.

První náměstek ministryně Marek Šnajdr doplnil, že novelou hodlá ministerstvo znepříjemnit život „kriminálníkům a pomoci pacientům“. V novele zákona o léčivech zpřesní zacházení s daty pacientů. Ministerstvo neprodleně text připraví a zkonzultuje ho s ÚOOÚ. Do března, než by norma mohla začít platit, pokud ji poslanci schválí, budou lidé v lékárnách kupovat tyto přípravky na průkaz a lékárník si zapíše jejich data do své evidence.

Video Diskuze ve Studiu 6
video

Diskuze ve Studiu 6

Ve sněmovně je ale ještě jedna varianta - zástupci lidovců, ODS a ČSSD minulý týden předložili návrh, podle kterého by byly léky s obsahem pseudoefedrinu pouze na lékařský recept. V lékárnách je totiž plno jiných přípravků, které tuto látku neobsahují, jsou ale stejně účinné, což potvrzuje například Pavel Kalman z olomoucké lékárny. Pacienti by tak nijak nestrádali.

O léky se naráz zvedla vlna zájmu

Podle lékáren se okamžitě po zveřejnění informací o nezákonnosti evidence vydal do lékáren asi desetinásobek lidí než obvykle – zejména narkomané a výrobci pervitinu. Podle prezidenta České lékárnické komory Stanislava Havlíčka se ale samotný prodej nemohl příliš zvýšit, protože lékárny mají stejnou evidenční povinnost, jakou jim ukládá vyhláška, která ještě zrušena nebyla.

„Prodej se sice uvolnil, ale pouze na papíře. Ústav pro kontrolu léčiv sice změnil rozhodnutí o registraci, ale platná legislativa nám nedává v lékárnách možnost léky obsahující pseudoefedrin volně prodávat. Proto také doporučujeme lékárníkům vydávat tyto léky pouze na lékařský předpis,“ uvedl ve Studiu 6 Havlíček.

Aby Státní ústav pro kontrolu léčiv mohl dostat výjimku při shromažďování dat, musel by o ni žádat v parlamentu. „Musela by proběhnout diskuze, zda byl tento způsob vybrán efektivně a je nutné sbírat osobní údaje, když existuje více řešení. Když se parlament takto rozhodne a vydá zákon, tak to bude možné,“ podotkl Igor Němec z Úřadu pro ochranu osobních údajů.

Spotřeba léků s pseudoefedrinem
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24