Středočeský kraj chystá novou variantu pražského obchvatu

Praha – Vlastní variantu obchvatu Prahy začal připravovat Středočeský kraj. Upozornil na to deník Mladá fronta Dnes. Jedná se o severozápadní část Pražského okruhu, který má spojit jeho stávající konec u ruzyňského letiště a ústeckou dálnici D8. Trasa by měla vést kolem letiště ve Vodochodech a vyhnout se problematickým obydleným územím. Zároveň by měla čtyřproudá komunikace sloužit jako obchvat Kralup nad Vltavou.

„Středočeský kraj již zpracovává možnou trasu čtyřproudé rychlostní komunikace, která by přemostila Vltavu mezi Kralupy a Libčicemi nad Vltavou. Projekt zpracováváme tak, aby nezasahoval do života žádné středočeské obce, ale naopak aby se stovkám z nich ulevilo od nadměrné nákladní dopravy, která je nyní zatěžuje,“ popsal záměr středočeský hejtman David Rath.

Rath v minulosti podporoval takzvanou severní variantu severozápadní části obchvatu hlavního města, která by vedla dál od Prahy. Jeho předchůdce Petr Bendl naopak proti této variantě vystupoval, schvalování aktualizovaného územního plánu by podle něj stavbu prodloužilo o osm až deset let. Rath později prohlásil, že doprava v Praze je tak hustá, že by obchvat mohl vést takzvanou jižní i severní variantou zároveň.