Policie před zimou zkontroluje auta i chodce

Praha – Policie se před zimou zaměřila na auta a jejich vybavení, ale také na chodce. Ti dostanou reflexní pásky, které by je měly zviditelnit za dlouhých zimních nocí nebo v mlhavém počasí. Policisté by tak chtěli snížit počet úmrtí chodců na českých silnicích. Policisté mají připravených celkem 25 tisíc reflexních pásek a stejný počet reflexních samolepek ve tvaru zvířátek, které budou dávat dětem ve školách.

Svojí akcí chce policie naučit chodce a také cyklisty, aby používali reflexní materiály. Řada smrtelných nehod se totiž stává proto, že řidič v šeru přehlédne tmavě oblečeného člověka. „Chodec by měl používat reflexní prvky a jít po správné straně vozovky,“ upozornil na tiskové konferenci ředitel dopravní policie Leoš Tržil. V listopadu začne svoji kampaň pro osvětu chodců také ministerstvo dopravy. Svá doporučení chce šířit pomocí internetové sociální sítě Facebook.

Policisté zahájili před zimou také častější kontroly aut. Zaměřují se především na technický stav vozidel – například na řádný stav světlometů a pneumatik. U řidičů budou policejní hlídky kontrolovat, zda nepili či nepožili návykové látky před jízdou a při ní.