Olomoučtí silničáři završují přípravy na zimu

Olomouc – Silničáři v Olomouckém kraji se připravují na zimu. Ze čtyřsetmilionového ročního rozpočtu jim na zimní údržbu zbývá do konce roku zhruba třetina. Cestáři chystají veškerou techniku tak, aby nejpozději prvního listopadu mohla v případě potřeby do terénu. Až silnice nasněží, budou je silničáři solit – celkem chtějí sůl nasypat na dvojnásobnou délku vozovek než v roce 2002, kdy ji začali používat. Oproti loňsku se jejich délka prodlouží asi o dvacet kilometrů, celkem půjde asi o 60 procent krajských komunikací.

Olomouckým silničářům, kteří se starají o více než tři tisíce kilometrů silnic II. a III. třídy v regionu, ovšem nezbývá mnoho peněz. Jejich rozpočet totiž z velké části vyčerpala údržba silnic a jejich úklid v loňském roce. Tehdy museli kvůli neustálému sněžení některé cesty úplně uzavřít a udržovali jen ty nejfrekventovanější.

„Spady sněhu zejména začátkem roku byly časté a výjezdů bylo hodně. Co se týká nákladů, byla pro nás zima hodně nepříjemná,“ shrnul ředitel krajské správy silnic Drahomír Babnič.

Olomoučtí silničáři letos nebudou udržovat 232 kilometrů silnic, které mají na starosti. Podobně tomu bylo i minulou zimu. Techniku správci silnic nebudou posílat například na úseky Petrov–Rapotín či Horní Štěpánov - Hrochov. „Neudržované úseky je možné objet alternativní trasou a nevede jimi veřejná autobusová doprava,“ uvedl provozní náměstek správy silnic Jan Škrabal.

Letos silničáři oficiálně zahájí zimní údržbu počátkem listopadu. Na poslední dva měsíce roku vyčlenili zhruba sto třicet milionů korun. V těchto dnech už finišují s přípravou techniky i posypového materiálu.