Soud osvobodil bývalého policistu Pichlíka

Praha - Obvodní soud pro Prahu 4 dnes osvobodil bývalého vysoce postaveného důstojníka pražské policie Zdeňka Pichlíka, kterého obžaloba vinila ze zneužívání pravomoci veřejného činitele a ze zasahování do nezávislosti soudu. Údajně se snažil ovlivňovat trestní kauzy. Rozsudek je nepravomocný. 60letému Pichlíkovi hrozilo až deset let vězení. Obžalobu označil už dříve za nesmysl.

Soud dnes vedle Pichlíka osvobodil i jeho tři spoluobžalované, jejichž trestní řízení se policista údajně snažil ovlivnit - podnikatel Miloš Jakubíček, Luděk Škop a Petr Kříž. Soud je všechny osvobodil pro nedostatek důkazů.

Pichlík dříve u pražské policie zastával funkci náměstka pro trestní řízení. Podle obžaloby porušil trestní zákon čtyřmi skutky, přičemž v prvních dvou případech se prý na údajné trestné činnosti podílel i důstojník pražského Odboru pro boj s organizovaným zločinem (OBOZ) Petr Šíma, který už zemřel.

Pichlík veškerou vinu svádí na mrtvého Šímu, který prý byl dotěrný a neustále ho obtěžoval telefonickými dotazy na různé kauzy. Aby se ho zbavil, sliboval mu, že mu požadované informace obstará, nikdy prý ale ve skutečnosti nikoho neovlivnil.

Pichlík měl údajně ovlivnit čtyři kauzy

První Pichlíkův skutek souvisí podle obžaloby s podnikatelem Jakubíčkem, který údajně Pichlíka a Šímu naváděl, aby ovlivnili jeho trestní řízení, ve kterém ho policie obvinila z podvodu a vydírání. Cíl byl prý takový, aby se Jakubíček vůbec nedostal před soud. To se ale nakonec nepovedlo a Jakubíček byl odsouzen k tříletému podmíněnému trestu.

Ve druhém případě se údajně Šíma s Pichlíkem snažili zajistit, aby policie nezahájila trestní stíhání jisté ženy. Třetí skutek se týká obžalovaného Škopa, který prý po Pichlíkovi chtěl, aby ovlivnil vyšetřování trestního oznámení na rakouskou stavební firmu, s níž Škop spolupracoval. Pichlík prý kvůli tomu vypracoval nové trestní oznámení.

Podle čtvrtého obvinění slíbil Pichlík svému příteli Křížovi, že mu pomůže ovlivnit odvolací jednání v případu jeho obvinění z podvodu. Odvolací soud však nakonec Křížovi potvrdil pětiletý trest. Muž pak ale uspěl s dovoláním, díky zrušení rozsudku se dostal z vězení a v současné době je stíhán jako uprchlý.

Soud
Soud