ČSSD navrhuje proplácení prvních tří dnů nemocenské

Praha – První tři dny nemoci by mohli mít zaměstnanci od roku 2011 opět placené. ČSSD podala do sněmovny návrh na zrušení třídenní čekací doby, během níž zaměstnanci nedostávají žádné dávky. Předkladatelé tvrdí, že tuto dobu už jednou Ústavní soud označil jako neústavní, a proto je třeba ji zrušit. Předseda ČSSD Jiří Paroubek na tiskové konferenci zároveň uvedl, že jeho strana nepodpoří náměstka ministra pro evropské záležitosti Marka Moru do funkce eurokomisaře. Mora podle předsedy sociálních demokratů Jiřího Paroubka nikdy nebyl ve vládě a není představitelem politické strany.

„Je nepřípustné, aby stát pouze vyžadoval splnění povinností ze strany zaměstnanců (v daném případě plnění pojistného) a nedbal přitom ochrany jejich zájmů, postihne-li je zmíněná událost v podobě pracovní neschopnosti. Došlo tak k porušení práv zaměstnanců, které dosahuje ústavněprávní dimenze,“ tvrdí autoři novely v důvodové zprávě. Podle jejich návrhu by zaměstnanci první tři dny pobírali náhradu ve výši 30 procent své průměrné mzdy. Zaměstnavatelům by se na oplátku o půl procenta snížily odvody na sociální pojištění.

Od ledna zaměstnanci první tři dny nemoci nedostávají žádné dávky

Novelu zákoníku práce nyní posoudí vláda, poté ji bez ohledu na vyjádření kabinetu projedná sněmovna. Pokud bude schválena, začala by platit až od ledna 2011. „To umožní na jedné straně vyhovět nálezu Ústavního soudu, avšak nedotýká se prosazených rozpočtových opatření na rok 2010 a dává zaměstnavatelům dostatek času, aby se mohli přizpůsobit nové právní úpravě,“ tvrdí autoři v důvodové zprávě. Obdobný návrh do sněmovny předložili i komunisté. Zákon v září prošel prvním čtení.  

Od letošního ledna zaměstnanci v prvních třech dnech nemoci nedostávají žádné nemocenské dávky. Od 4. do 14. dne nemoci jim náhradu mzdy za prostonané pracovní dny ve výši 60 procent jejich průměrného výdělku vyplácejí zaměstnavatelé. Za to jim stát snížil odvody z 3,3 na 2,3 procenta. Navíc jim polovinu výdajů na nemocné zaměstnance vrací. Podle ODS se ale systém neproplácení prvních třech dnů nemoci osvědčil. Ve srovnání s rokem 2007 klesl loni počet případů pracovní neschopnosti ze 2,72 milionu nově hlášených případů na 2,22 milionu, což byl nejnižší výsledek v historii ČR.

Pro ČSSD by byl Mora jako kandidát na komisaře nepřijatelný

Ministr zahraničí Jan Kohout sice v nedělních Otázkách Václava Moravce
označil Moru za velmi kvalitního člověka vzhledem k požadavkům na členy
Evropské komise, nicméně Morovo jméno v této souvislosti podle něj nepadlo. Mora je i podle Paroubka kvalifikovaný, ale nesplňuje kritéria ČSSD pro funkci eurokomisaře. Informace České televize, že Mora by mohl patřit k adeptům vlády do Evropské komise, Paroubka podle jeho slov překvapila: „Nikdy nebyl ministr nebo premiér, není zástupcem politické strany.“

Evropská komise bude podle Paroubka vytvořena na bázi koalice evropských lidovců a socialistů, možná i liberálů. Mora měl nabídku stát se ministrem pro evropské záležitosti v úřednické vládě Jana Fischera, ale „zalekl se“, uvedl Paroubek: „Otevřeně si myslím, že se zalekne i funkce podobného formátu, pokud by mu byla nabídnuta.“