Incheba dostala za požár Výstaviště statisícovou pokutu

Praha - Společnost Incheba dostala kvůli loňskému požáru Průmyslového paláce na pražském Výstavišti statisícovou pokutu. Ve správním řízení o tom rozhodli pražští hasiči. Rozhodnutí není pravomocné, Incheba se proti němu odvolala. Podle mluvčího Incheby Radovana Ježoviče se výše uložené pokuty pohybuje kolem 200 tisíc korun. Nikdo jiný pokutu za rozsáhlý požár nedostal, policie případ odložila.

„Společnost Incheba nedoložila dokumenty týkající se proškolení požární ochrany u zaměstnanců,“ uvedla mluvčí pražských hasičů Pavlína Adamcová. Společnosti podle ní hrozila až půlmilionová sankce. Výsledek odvolání má být znám do 50 dnů.

Podle dřívějších informací hasičů vznikl požár Průmyslového paláce souhrou několika faktorů a způsobil ho elektrický vařič. „Odvolání proti pokutě jsme zaslali hasičskému sboru, protože si myslíme, že je neoprávněná,“ uvedl Ježovič s tím, že společnost nyní bude čekat na výsledek odvolacího řízení.

Adamcová již dříve uvedla, že hasiči zahájili správní řízení s Inchebou kvůli porušení povinností vyplývajících z předpisů o požární ochraně. Společnost jako provozovatel paláce údajně nezajistila školení vedoucího zaměstnance o požární prevenci ani školení pořadatelské služby pro mezinárodní dentální veletrh Pragodent 2008, který se v době požáru v paláci konal, sdělila v srpnu Adamcová. Dále podle tehdejšího vyjádření hasičů Incheba nezajistila odbornou přípravu zaměstnanců požární hlídky pro tuto akci a v době jejího konání nezajistila dodržování podmínek požární bezpečnosti.

Incheba v reakci na zahájení správního řízení uvedla, že žádné požární předpisy neporušila. Ježovič tehdy uvedl, že od roku 2002 do loňského požáru kontrolovali hasiči dodržování požárních předpisů asi desetkrát. „Většinou byly (kontroly) bez připomínek nebo nám vytýkali jen drobnosti, které jsme hned odstranili,“ řekl v srpnu Ježovič. Podle Incheby nese odpovědnost za dodržování požárních předpisů vždy vystavovatel.

Pražský magistrát a Incheba se také přou s pojišťovnou, která chce za vyhořelou část paláce vyplatit 181 milionů korun. „Ve spolupráci s magistrátem budeme tu částku rozporovat, nám se zdá neadekvátní. Magistrát ji odhadl na 850 milionů,“ vysvětluje Radovan Ježovič. Soutěž na dostavbu Průmyslového paláce bude i přesto vypsána do dvou týdnů, stavět se ale zřejmě nezačne dříve než na začátku roku 2011.