Fischer by chtěl mít jasno o eurokomisaři do 14 dnů

Praha - Premiér Jan Fischer by chtěl mít o novém českém zástupci v Evropské komisi jasno do týdne či dvou, chce proto „dynamizovat“ jednání se stranami. Fischer by rád, aby se strany shodly na jednom jméně. Pokud toho politici schopni nebudou, vybere vláda eurokomisaře sama. V této souvislosti odmítl spekulace, že by „vládním“ kandidátem do komise Josého Barrosa mohl být Marek Mora, nynější náměstek ministra pro evropské záležitosti Štefana Füleho.

Fischer plánuje s lídry politických stran schůzku. Snahu o urychlení procesu, který se původně čekal přibližně o týden delší, premiér zdůvodnil „informacemi z bruselských útrob“. Země EU tedy už začaly o jménech a portfoliích kandidátů neoficiálně vyjednávat. „Nerad bych dopustil, abychom byli úplně na chvostu,“ poznamenal Fischer.

ČSSD navrhla prodloužit angažmá svého někdejšího předsedy a nynějšího eurokomisaře Vladimíra Špidly. ODS prosazuje bývalého vicepremiéra pro evropskou problematiku Alexandra Vondru. Právě dosažení shody těchto dvou rozhádaných stran bude pro úřednického premiéra zřejmě největším oříškem.

KDU-ČSL nabízí exministra Pavla Svobodu, Strana zelených neúspěšného prezidentského kandidáta Jana Švejnara a komunisté europoslance a jediného československého kosmonauta Vladimíra Remka.

Jméno Marka Mory zmínil Václav Moravec v nedělních Otázkách. „Nevím o tom nic, neví o tom Marek Mora,“ reagoval dnes předseda vlády. Vadí mu prý, že Mora, který nyní vede české vyjednávání o trvalé výjimce, již žádá prezident Václav Klaus před podpisem Lisabonské smlouvy, se tak díky „virtuální realitě“ stal předmětem politického boje. „Tato země ho potřebuje… tak ho neznervózňujme,“ poznamenal premiér.