Hasiči přebírali vyznamenání za statečnost a profesionální zásahy

Praha – Dva hasiči ze Strakonic dnes převzali medaili za statečnost za to, že v červenci zachránili vodáky z převráceného raftu. Dobrovolný hasič z Lomnice nad Popelkou dostal stejnou medaili za obětavý zásah, při kterém vynesl čtyři zraněné lidi z hořící chaty. Plaketu za statečnost a profesionalitu dostali ještě tři hasiči z Libereckého a tři z Olomouckého kraje, dalších 50 příslušníků odměnil hasičský záchranný sbor za věrnost.

Strakoničtí hasiči v červenci při záchraně vodáků riskovali i vlastní životy, v průběhu záchranné akce se jim totiž převrhl člun a hasiči se ocitli v bubnu pod jezem. Vodáci na raftech se přitom na rozvodněnou Otavu vydali i přes varování správců toku, řeka tehdy byla na prvním stupni povodňové aktivity. 

„Byl jsem mimo službu, jel jsem náhodou kolem na kole a viděl jsem, že se tam topí kamarád, tak jsem pro něj skočil, pro kolegu,“ popisuje okolnosti zásahu jeden z vyznamenaných hasičů Jindřich Králík. 

Medaili za statečost dostal také Petr Volšička. Dobrovolný hasič v červnu pomohl z hořící rekreační chaty v Rovensku pod Troskami zachránit čtyři zraněné lidi. „Oceňuju každého, kdo se uměl v danou chvíli zachovat s chladnou hlavou a zachránit život,“ zdůrazňuje generální ředitel hasičského záchranného sboru Miroslav Štěpán.