Vláda dnes projedná svůj mandát pro summit EU

Praha - Vláda premiéra Jana Fischera svůj mandát pro evropský summit projedná dnes odpoledne, tedy jen den před jeho zahájením. Summit, který se odehraje v Bruselu ve čtvrtek a v pátek, bude pod švédským předsednictvím jednat mimo jiné o požadavku českého prezidenta Václava Klause na trvalou výjimku z Listiny práv EU před tím, než ratifikuje Lisabonskou smlouvu. Podle Fischera je v této věci vše na dobré cestě k tomu, aby ČR svou na poslední chvíli požadovanou výjimku získala.

„Velmi pečlivě na tom pracujeme. Ten text se mezi námi a Švédskem rodí. Dostáváme se do finále, ale nevydával bych předčasné signály,“ řekl dnes novinářům Fischer. Podle něj se podařilo dobře nastavit komunikaci mezi Pražským hradem a vládou i mezi Českou republikou a švédským předsednictvím. „Myslím, že vytváříme všechny předpoklady, aby ta věc prošla,“ podotkl na pondělním brífinku po jednání vlády Fischer.

Premiér zdůraznil, že jeho švédský kolega a nyní předseda Evropské rady Fredrik Reinfeldt získal po jednání s českým prezidentem dojem, že Klaus bude připraven svůj podpis pod Lisabonskou smlouvu připojit poté, co bude splněna jeho žádost o výjimku a rozhodne český Ústavní soud.

Ústavní soud se v úterý v Brně začne zabývat podáním stížnosti skupiny senátorů, kteří si nejsou jisti, zda je Lisabonská smlouva v souladu s českou ústavou. Podle Fischera bude na jednání ministr pro evropské záležitosti Štefan Füle tlumočit názor vlády, že smlouva v souladu s ústavou je. Soud podle premiéra zřejmě v úterý oznámí, kdy vynese svůj definitivní názor.