Svátek, prázdniny a dušičky změní provoz MHD i na železnici

Praha – Školní linky a další posilové spoje nevypraví ve čtvrtek a pátek ve většině měst společnosti provozující MHD. Běžné linky v Brně a Praze budou jezdit podle redukovaného prázdninového jízdního řádu, ostravský dopravní podnik nevypraví spoje označené v jízdním řádu písmenem c. Zároveň ale budou posíleny některé linky jezdící kolem velkých hřbitovů vzhledem k blížící se Památce zesnulých.

Výraznější omezení čekají na cestující ve státní svátek 28. října. MHD budou vesměs jezdit podle nedělních jízdních řádů, například v Olomouci ale kvůli oslavám výročí vzniku Československa bude odpoledne krátká výluka. Zhruba mezi šestou a sedmou večer nepojedou tramvajové linky 2 a 4 mezi hlavním nádražím a náměstím Hrdinů. Tramvaje pojedou odklonem přes tržnici a třídu Kosmonautů.

České dráhy naopak ohlásily, že 28. října posílí některé své vlaky. V souvislosti s úspěšným prodejem celodenních síťových jízdenek v obchodech Lidl posílí dopolední spoje z Ostravy do Prahy a Brna a odpolední v opačném směru. „Přes chystané posílení můžou být některé spoje plné. Cestujícím proto doporučujeme, aby si rezervovali místa a včas si zajistili jízdenky například přes internet nebo v předprodeji,“ uvedla ředitelka Odboru osobní dopravy a přepravy ČD Luďka Hnulíková.

Na 28. října připravil pro příznivce městské hromadné dopravy zajímavou akci ostravský dopravní podnik. Od 10 do 16 hodin zpřístupní veřejnosti svůj centrální dispečink. „Abychom nenarušili jeho provoz, budou prohlídky vždy každou půlhodinu a v omezeném počtu osob,“ upřesnil tiskový mluvčí dopravního podniku Miroslav Albrecht.