Kraje letos vyberou dopravce, ti příští rok nakoupí vlaky

Velim (Kolínsko) – Kraje do konce tohoto roku vyberou železniční dopravce, s nimiž uzavřou dlouhodobé smlouvy o provozování osobní regionální dopravy. Ti potom požádají o evropské dotace na nová vozidla. V polovině příštího roku by dopravci měli vypsat první výběrová řízení na nákup vlaků, aby bylo do konce roku 2010 jasné, co vlastně bude po krajských kolejích jezdit. Po setkání s výrobci kolejových vozidel o tom informoval místopředseda Asociace krajů Radko Martínek.

Část krajů již dlouhodobou smlouvu o zajištění regionální železniční dopravy podepsala s Českými drahami, přičemž pouze v Libereckém kraji částečně vzešla z výběrového řízení. Jasno dosud není v Plzeňském kraji, kde probíhá soutěž o tři tratě, nebo v Ústeckém, který sice chce uzavřít smlouvu s ČD, ale nemá dost peněz.

Asociace krajů chce, aby v Česku jezdila nejmodernější vozidla. Obeslala proto šest evropských výrobců kolejových vozidel. Na dnešní prezentační akci na zkušební okruh ve Velimi poslali své zástupce čtyři z nich. Vlakové soupravy představily firmy z Česka, Německa, Švýcarska a Polska. „Jsou to vozidla s rychlostí do 160 kilometrů v hodině, dvě jsou elektrická, dvě motorová,“ řekl přednosta velimského zkušebního centra Miloš Klofanda. Cena souprav se pohybuje od 55 milionů do 150 milionů korun.

V Regionálních operačních programech je podle Martínka 4,66 miliardy eur (zhruba 121,2 miliardy Kč). Z toho na obnovu drážních vozidel je vyčleněno 245 milionů eur (asi 6,39 miliardy Kč). „Je to největší podobná zakázka v dějinách regionální dopravy. Domníváme se, že v roce 2012, kdy zřejmě první vlaky vyjedou, dojde pravděpodobně k revoluci, protože konečně se začneme přibližovat v regionální dopravě tomu, co je standardem v okolních státech, jako je Německo, Rakousko nebo Švýcarsko,“ dodal.