Bývalý šéf věznic požaduje prošetření titulů toho současného

Praha - Bývalý ředitel Vězeňské služby (VS) Jiří Malý chce, aby ministerstvo školství prověřilo tituly současného ředitele Luďka Kuly. Malý v dopise tvrdí, že Kula mohl opsat svou diplomovou práci od jiného studenta. Ani titul PhDr. prý nezískal poctivě, ale dopomohl mu k němu kamarád. Žádný konkrétní důkaz pro své tvrzení však neuvedl. Kula sám necítí potřebu se k obviněním vyjadřovat.

Malý podle svých slov zastupuje několik zaměstnanců Vězeňské služby, kteří mají zájem na prověření celého případu, nechtějí však sami vystoupit ze strachu o zaměstnání. Kula měl získat magisterský titul na soukromém Institutu mezioborových studií v Brně. Tato organizace na svých webových stránkách uvádí, že spolupracuje s řadou státních i nestátních organizací, například právě s Vězeňskou službou a policií. Kula zde však údajně obhajoval diplomovou práci opsanou od bývalého pracovníka vězeňské služby, absolventa Univerzity Palackého v Olomouci.

Mluvčí ministerstva školství Tomáš Bouška:

„Žádost o prověření titulu ředitele VS zatím nemůžeme komentovat, neboť jsme ji dosud neobdrželi. Máme o ní pouze zprostředkované informace z médií.“

Ředitel institutu Miroslav Bargel uvedl, že na udílení magisterského ani doktorského titulu Kulovi se Institut mezioborových studií nepodílel. „Luděk Kula získal titul Mgr. na Pedagogické fakultě Masarykovy univerzity v Brně zřejmě v roce 2001, kdy Institut mezioborových studií s Masarykovou univerzitou již nespolupracoval. O době, kdy získal titul PhDr., mi není nic známo,“ uvedl Bargel.

Malý se také pozastavuje nad tím, že Kula získal titul PhDr., ačkoliv vystudoval pedagogiku, a měl by tedy získat titul PaeDr. K titulu mu prý dopomohl bývalý spolupracovník, který kdysi na Institutu mezioborových studií učil.

Malý byl ředitelem Vězeňské služby v letech 1994-1999, kdy po řadě závažných pochybení pracovníků vězeňské služby sám rezignoval. Na postu jej pak nahradila Kamila Meclová, od roku 2005 vede úřad Kula. Institut mezioborových studií spolupracoval dříve s Masarykovou univerzitou (MU) Brno. Na Pedagogické fakultě MU jsou akreditovány studijní programy v oboru sociální pedagogiky, v bakalářském stupni v roce 1995 a v magisterském stupni v roce 1996. V únoru 2001 byla spolupráce s MU ukončena, uvádí se na internetových stránkách institutu. Od té doby spolupracuje s Univerzitou Tomáše Bati ve Zlíně.

Luděk Kula
Luděk Kula