Policista s medailí za věrnost bral úplatky za prodlužování víz

Brno – Policejní inspekce stíhá brněnského policistu Zdeňka Dulínka, který opakovaně žádal po cizincích přes deset tisíc korun za krátkodobé prodloužení pobytu. Policii na případ upozornili Reportéři České televize, kteří celou kauzu od začátku dokumentovali. Dulínek už byl obviněn z trestného činu zneužívání pravomoci veřejného činitele a přijímání úplatku, hrozí mu až pět let vězení. Stíhán je na svobodě. ČT se odmítl k případu vyjádřit.

Praporčík Zdeněk Dulínek nastoupil na útvar pohraniční policie v rámci oblastního ředitelství Brno okresu Uherského Hradiště a asi před třemi lety přešel na odbor specializovaných činností oblastního ředitelství v Brně. Zde patřil k těm nejaktivnějším, zejména co se týká vyhledávání poznatků o cizincích, kteří se na území České republiky zdržují nelegálně. V září proto dostal i medaili za věrnost. Jen čtyři dny po jejím převzetí si ale policista šel pro úplatek patnáct tisíc korun.

Dulínek: To prodloužení stojí love, rozumíš?

Video Reportéři ČT
video

Reportéři ČT

Osmadvacetiletá inženýrka ekonomie z Ukrajiny Olena Belejová nemohla ve své zemi po dokončení vysoké školy najít práci. Chtěla proto zkusit štěstí v České republice, kde už nějakou dobu pracoval a žil její bratranec. Pět let jezdila každé tři měsíce domů, aby si vízum obnovila. O pracovní povolení žádala neúspěšně pět let. Dulínek Belejovou znal a věděl, že má s vízem problémy.Za nelegální pobyt dostala dokonce příkaz k opuštění Česka. Dosud vzorný policista se ale hned nabídl, že problém vyřeší.

„To prodloužení stojí love, rozumíš? Já počítám, že to bude tak devět až deset tisíc,“ říká Dulínek na skrytém záznamu. Měsíční prodloužení s odvoláním na zdravotní důvody stálo nakonec Belejovou 15 tisíc korun. Policistu se podařilo odhalit jen díky její pomoci. „Peníze dnes předávám výhradně proto, abych pomohla získat důkazy o poskytování víz za úplatky,“ řekla Reportérům těsně před chystaným předáním peněz.

Druhé prodloužení víza se „slevou“ dva tisíce korun

Po měsíci, kdy Belejové vypršelo vízum, se policista ozval znovu. Za prodloužení o další měsíc ženě tentokrát nabídl „slevu“, vše vyřídí za 13 tisíc korun. Reportéři ČT v této chvíli upozornili policejní inspekci, která po převzetí úplatku Dulínka zatkla. Podle mluvčího cizinecké policie Brno Romana Pittnera už byl policista propuštěn ze služebního poměru policisty České republiky: „Budou z toho vyvozeny i další důsledky pro vedoucího směny, případně vedoucího oddělení.“

Soudy v poslední době řešily hned několik kauz uplácení při udělování pobytu cizinců. Zatím nejvyšší dvouletý trest dostala policistka z Karlových Varů, ostatní rozsudky dosud končily podmínkou.

Výjezdní příkaz Oleny Belejové
Výjezdní příkaz Oleny Belejové
Více fotek
  • Výjezdní příkaz Oleny Belejové autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/12/1200/119925.jpg
  • Inspekce Policie ČR autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/12/1199/119895.jpg