Katarský princ žádá po ČR čtvrtmilionové odškodné

Praha - Katarský princ Hámid bin Abdal Sání, kterého ministerstvo spravedlnosti před čtyřmi roky vydalo do Kataru, žádá podle televize Nova po Česku odškodné zhruba 250 000 korun za pobyt ve vazbě. Ministerstvo spravedlnosti Sáního odškodnit odmítlo, princ se nyní žalobou obrátil přímo na Obvodní soud pro Prahu 2. Princ byl v Česku nepravomocně odsouzen za sexuální zneužívání nezletilých dívek. Poté byl z rozhodnutí tehdejšího ministra spravedlnosti Pavla Němce vydán do domovské země, kde jeho stíhání úřady zastavily. Expertizu tehdy provedl bývalý proděkan plzeňské právnické fakulty Milan Kindl.

Člen katarské královské rodiny Sání byl v létě 2005 Obvodním soudem pro Prahu 2 nepravomocně odsouzen za sex s 16 nezletilými a mladistvými dívkami ke 2,5 roku vězení. Soud vynesl verdikt přesto, že tehdejší ministr spravedlnosti Pavel Němec několik dní po podání obžaloby rozhodl předat stíhání Sáního do Kataru.

Televize uvedla, že první soudce, který kauzu dostal na stůl, se označil za podjatého. „Teď se vyjadřují ostatní soudci ohledně toho, zda jsou, či nejsou podjatí,“ řekl Nově mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 2 Zdeněk Douděra.

Marie Benešová: Odškodné? Naprostý výsměch!

„Považuji to za výsměch, za naprostý výsměch. Mě už v této zemi jen tak něco nepřekvapí,“ řekla Nově bývalá nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová, která se kvůli kauze dostala do konfliktu s ministrem Němcem.

Podle Novy je téměř jisté, že katarský princ k soudu nedorazí. Hrozila by mu totiž vazba. Městský soud v Praze s ním půl roku chystal odvolací proces. Nepodařilo se mu ale ani doručit předvolání. V následujících týdnech by měl soud určit soudce, který bude mít žádost o odškodnění katarského prince na starost. Podle informací televize by měl začít proces během několika měsíců.

Podobní lidé jako v kauze plzeňských práv

Zdá se, že kauza katarského prince je personálně propojená s kauzou plzeňské právnické fakulty. Podle ombudsmana Otakara Motejla hrají v obou případech roli stejní lidé. Princ Sání byl vydán do Kataru i na základě expertizy vypracované bývalým proděkanem plzeňské právnické fakulty a ústřední postavou skandálu kolem ní Milanem Kindlem. Ten ale tvrdí, že posudek za něj vypracovali předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa a soudce Nejvyššího soudu Pavel Šámal. Oba právníci to popřeli.

Podle Motejla kauza zásadně podlomila věrohodnost české justice a odpovědný je za ni bývalý ministr spravedlnosti Pavel Němec. Ten tvrdí, že za rozhodnutí v katarském případu nese odpovědnost tehdejší ministr zahraničí Cyril Svoboda. Motejl zároveň považuje kauzu katarského prince za začátek konce věrohodnosti české justice. „Je to poprvé, kdy soudci dostali přes hubu, protože politický zájem velí nerespektovat autonomii soudcovské moci,“ prohlásil Motejl v nedělních Otázkách Václava Moravce.