Jakl: Ústavní soud dnes nerozhodne

Praha – Skupina 17 senátorů, která na konci září podala k Ústavnímu soudu stížnost na Lisabonskou smlouvu, nyní čeká na verdikt. Senátoři tvrdí, že smlouva omezí svrchovanost České republiky a přenese některé důležité pravomoci na Evropskou unii. Ústavní soud se stížností zabývá dnes od desáté hodiny, průběh jednání můžete sledovat na nejen na zpravodajské stinici ČT24, ale i v online reportáži na portálu ČT24. Tajemník prezidenta Ladislav Jakl však tvrdí, že konečné rozhodnutí dnes nepadne.

„Divil jsem se očekáváním, že soud rozhodne dnes. Taková varianta snad nepřipadá v úvahu,“ řekl Jakl v rozhovoru pro ČT24. Podle něj Ústavní soud nechce záležitost uspěchat. Během dneška by měli účastníci řízení podat své komentáře. Za senátory vystoupí Jiří Oberfalzer (ODS) a právníci Jaroslav Kuba a Vladimír Balaš.

Senátor Jiří Oberfalzer:

„Chceme se opřít hlavně o určitou nepřehlednost, neurčitelnost a nejednoznačnost některých pasáží Lisabonské smlouvy, které jsou v rozporu s pravidly demokratického státu.“

Video Rozhovor s Ladislavem Jaklem
video

Rozhovor s Ladislavem Jaklem

Senátoři přitom o Lisabonské smlouvě rozhodli už v květnu, stížnost však podali až před měsícem. Oberfalzer tvrdí, že příprava podkladů byla časově velice náročná a zároveň odmítá, že by pozdním podáním stížnosti chtěli dát čas pro rozhodnutí prezidenta Václava Klause. „Očekávám, že Ústavní soud naši stížnost přijme,“ dodal senátor.

Jeho optimismus ale nesdílí všichni. Například spolustranický senátor Jaroslav Kubera nevěří, že by v Brně mohli vyhrát. Podle právníka Michala Tomáška jsou jednání o Lisabonské smlouvě příliš uspěchaná. „Je škoda, že se diskuse vede tak pozdě a pod velkým tlakem,“ řekl. Německo, kde se o Lisabonské smlouvě rozhodlo teprve před pár týdny, podle Ladislava Jakla nebylo pod tak silným tlakem ostatních členských států, jako je nyní Česká republika.