Počet smrtelných nehod je stále na historickém minimu

Praha – Počet mrtvých při dopravních nehodách zůstává i přes několik smutných víkendů na historickém minimu. Od 1. ledna do 26. října letos zahynulo na českých silnicích 680 lidí. Loni jich za tutéž dobu bylo zhruba o sto více. Letošní rok je ale příznivější také oproti roku 2006, který byl dosud nejbezpečnější od roku 1990. V posledních pěti letech byl nejtragičtější rok 2007, kdy přišlo do 26. října při nehodách o život 920 lidí.

Že se ale letošní výsledek může do konce roku ještě podstatně zhoršit, naznačuje průběžná statistika smrtelných nehod za říjen. Oproti loňsku během 26 dnů měsíce vzrostl počet úmrtí na silnicích již o deset z 67 na 77.

Nejčastější příčinou dopravních nehod jsou podle ředitele dopravní policie Leoše Tržila nepřiměřená rychlost, smyk vozidla na mokré či zasněžené silnici, ztráta orientace v mlze, špatná funkčnost světel a brzd a také špatné pneumatiky. Proto se také policisté chystají při podzimních kontrolách zaměřit hlavně na kontrolu technického stavu vozu a jestli řidiči dodržují rychlost a správnou vzdálenost mezi vozidly.