Dopravní policisté soutěžili o zlatou směrovku

Jihlava – Závěrečné celorepublikové kolo dovednostní soutěže dopravních policistů proběhlo dnes v Jihlavě. Třicet účastníků, kteří do závěrečného kola postoupili z regionálních soutěží, se utkalo ve schopnosti řídit provoz v křižovatce, zkontrolovat technický stav vozidel a v jízdě zručnosti. Při soutěži v řízení provozu v křižovatce porotci hodnotili srozumitelnost a přesnost gest. Podle mluvčí pořádajícího policejního prezidia Veroniky Benediktové je soutěž pro policisty prestižní záležitostí.

Ještě před zkouškou svých dovedností v provozu na křižovatce museli soutěžící policisté vyplnit teoretický test. Poté pouze s pomocí rukou, směrovky a píšťalky museli řídit dopravu na křižovatce rušných jihlavských ulic Jiráskova, Fritzova a Zborovská u autobosuvého nádraží. O kousek dále v Jiráskově ulici proběhlo další kolo soutěže, v němž policisté kontrolovali technický stav automobilů, a nakonec na letišti v nedalekých Komárovicích absolvovali jízdu zručnosti.

„Vítěz získá na rok pro svůj útvar zlatou putovní směrovku, která se využívá při řízení křižovatky, na níž bude vedle roku konání soutěže vyznačeno i jeho jméno,“ řekla Benediktová.

Podle Petra Halána z jihlavského Dopravního inspektorátu musí umět řídit dopravu ručně každý dopravní policista. „Dřív to bývala běžná činnost, dnes se využívá většinou jen při technických závadách na semaforech,“ řekl Halán. Základy se podle něj policisté naučí v policejní škole, zkušenosti však získají jedině praxí.

Policista, který řídí dopravu rukama, ale působí potíže i řidičům a chodcům. V křižovatce potom zmatkují. „Jestliže však například porucha semaforů trvá delší dobu, řidiči i chodci si na policistu v křižovatce zvyknou,“ řekl Halán.