Zelení připravili novelu, smlouvy by pak mohl ratifikovat premiér

Praha - Strana zelených předloží návrh ústavní novely, podle níž by mezinárodní smlouvy včetně Lisabonské mohl místo prezidenta ratifikovat premiér. Prezident by mohl podle předlohy dobrovolně přenést ratifikaci smluv na předsedu vlády. Podle předsedy strany Ondřeje Lišky by to bylo pro případ, že by měl problém s podpisem, ale nechtěl jít proti vůli Parlamentu. O senátorské stížnosti proti Lisabonské smlouvě dnes jedná Ústavní soud.

Předloha by dále zavedla lhůtu k podpisu, jako je tomu u zákonů. V případě, že by prezident nepodepsal mezinárodní smlouvy do určité doby, pravomoc by získal premiér, uvedl předseda zelených. Prezidentu Václavu Klausovi by to podle něj umožnilo zachovat si tvář. Zelení budou nyní jednat s dalšími politickými stranami ve sněmovně, aby se k ústavní novele připojily.

S další možností, jak dokončit ratifikaci Lisabonské smlouvy, přišli v polovině října i senátoři za ČSSD. Pokud Ústavní soud potvrdí soulad Lisabonu s ústavním pořádkem ČR a prezident bude stále odmítat dokument podepsat, chce senátorka Alena Gajdůšková vyvolat jednání obou komor Parlamentu ČR o převodu prezidentských kompetencí na premiéra, případně na předsedu Poslanecké sněmovny.

Změnu ústavy pro případ, že Klaus do konce roku Lisabon nepodepíše, chystá i TOP 09. V takovém případě předloží strana ústavní zákon, který umožní ratifikaci. Podrobnosti k návrhu ale zatím nezveřejnila. Zákon by byl podle exministra zahraničí Karla Schwarzenberga jednorázový.