Zachariáš chystá na práva žalobu, šéf věznic Kula prý práci neopsal

Plzeň - Bývalý děkan právnické fakulty v Plzni Jaroslav Zachariáš podá kvůli svému propuštění žaloby. Někdejší proděkan fakulty Ivan Tomažič zase žádá o znovupřijetí. Oba muži byli propuštěni kvůli plagiátorské aféře. S okamžitým zrušením pracovního poměru, které jim fakulta v čele s pověřeným šéfem Jiřím Pospíšilem zaslala, se nehodlají smířit. V souvislosti se současným plagiátorským skandálem včera také ohlásil bývalý ředitel Vězeňské služby (VS) Jiří Malý svůj zájem na tom, aby ministerstvo školství prověřilo tituly současného ředitele Luďka Kuly. Svou magisterskou práci prý Kula mohl opsat, ten se dnes důrazně proti nařčení ohradil. Kula je prý kdykoliv připraven doložit všechny náležitosti o svém studiu, jeho rigorózní práci, na základě které získal v roce 2006 titul PhDr., si může každý přečíst v archivu prací na stránkách Masarykovy univerzity.

O propuštění Zachariáše a Tomažiče, kteří jsou společně s bývalým proděkanem Milanem Kindlem hlavními podezřelými v plagiátorské aféře, rozhodlo vedení fakulty minulý týden. Oba učitelé odmítli ze školy dobrovolně odejít, přestože je k tomu vyzval Pospíšil i rektor univerzity Josef Průša. Podle Pospíšila skončili, neboť jejich jednání bylo v rozporu s vysokoškolským zákonem. Svým jednáním prý hrubě porušili pověst školy. Pracovní poměr oběma skončil doručením dokumentu.

„Převzal jsem si ho včera (v pondělí). Budu se bránit právní cestou,“ uvedl Zachariáš. Proti univerzitě chce podat žalobu na určení neplatnosti okamžitého zrušení pracovního poměru. „Žalobu na ochranu osobnosti chystám také proti oběma pánům podepsaným pod rozhodnutím, a to kvůli jeho obsahu,“ dodal. Rozhodnutí znamenající okamžité propuštění podepsal Pospíšil a proděkan fakulty Karel Klíma jako její statutární zástupce. Tomažič řekl, že i on chystá určité kroky. Dopis, v němž nesouhlasí s ukončením pracovního poměru a žádá o znovupřijetí, už poslal rektorovi i Pospíšilovi. Podrobnosti neuvedl, chce počkat, až oba dopis obdrží. Připustil i soudní spor.

Kula zváží právní protiútok

„Vysokoškolské vzdělání včetně doktorského titulu jsem získal řádným způsobem a jsem kdykoli připraven předložit oprávněným orgánům svou diplomovou a rigorózní práci a další doklady o studiu,“ uvedl dnes Kula v prohlášení. Nařčení jsou podle něj vykonstruovaná a mají za cíl jej poškodit. Zváží prý i případné právní kroky k ochraně svého jména.