Klause bude na unijním summitu zastupovat kancléř Weigl

Praha - Zástupce prezidentské kanceláře bude přítomen na nadcházejícím summitu EU, který se má zabývat požadavky prezidenta Václava Klause k Lisabonské smlouvě. Součástí české delegace bude prezidentův kancléř Jiří Weigl, který za Hrad vedl vyjednávání o podobě výjimky požadované Klausem. Potvrdil to i premiér Jan Fischer s tím, že Weiglova účast na summitu vyplývá z logiky tématu jednání.

„Ano, bude součást delegace, to je domluveno. Je to příběh toho, čemu já říkám prezidentova dodatečná podmínka, proto je zcela přirozené, aby zástupce Kanceláře prezidenta republiky, který velmi intenzivně pracoval na vyjednání textu podmínek, u toho byl i v Bruselu,“ řekl Fischer.

Účast prezidentova zástupce na summitu, kde za ČR jedná premiér, není obvyklá. Českou republiku standardně na vrcholných summitech EU zastupuje šéf exekutivy a mandát pro jednání připravuje vláda. Vrcholné schůzky, kam za ČR jede premiér, se dosud zástupce prezidentské kanceláře neúčastnil. Weigl prezidenta doprovázel na summitech, které Klaus řídil v době českého předsednictví EU. Český prezident vedl unii na summitu s Ruskem, Čínou, Japonskem a Jižní Koreou.

Klausův požadavek ovládne unijní summit

Právě debata o tom, jak se postavit ke Klausovu požadavku výjimky z Listiny základních práv EU kvůli obavě z prolomení Benešových dekretů, bude klíčovým bodem summitu EU, který začne ve čtvrtek. Hrad i vláda daly najevo, že jsou v této věci blízko dohodě se švédským předsednictvím. O Klausových požadavcích a formě případné výjimky se ale bude rozhodovat teprve na summitu. Ve hře přitom budou i postoje dalších zemí.

Podle neoficiálních informací z vlády je hlavním důvodem Weiglovy účasti to, aby kabinet měl rychlou zpětnou vazbu od prezidentského úřadu. Předejít tak chce blamáži, která by mohla nastat za situace, kdy by Fischer v Bruselu něco pro Klause vyjednal, a prezident by to později odmítl. Weigl o podobě výjimky vyjednával nejprve s ministrem pro evropské záležitosti Štefanem Fülem. Další rozhovory pak vedl s jeho náměstkem Markem Morou. Oba budou na summitu také přítomni.