STEM: ČSSD klesají preference, ODS vyrovnává

Praha - Sociální demokracii mírně klesají preference a s 26,2 procenta příznivců vede nyní v průzkumu Střediska empirických výzkumů (STEM) nad rivaly z ODS o jeden procentní bod. V hypotetickém přepočtu na poslanecké mandáty by tak obě strany získaly stejný počet křesel. Přes pět procent voličských preferencí by podle průzkumu STEM dostali už jen komunisté s 11,6 procenta a TOP 09 s 8,7 procenta, lidovci a zelení by propadli pod tuto hranici se 4,1 a 3,2 procenta preferencí.

Voleb se chce podle svého vyjádření zúčastnit 48 procent občanů, 18 procent svou účast jasně odmítá a nerozhodnuto je plných 34 procent českých občanů. Podobné rozložení je podle sociologů dlouhodobé. Preference ale podle STEM nevyjadřují předpokládaný volební výsledek, statistická chyba u malých stran je přitom 1,5 procenta, u velkých až 2,5 procenta. STEM se v říjnu zeptal reprezentativního vzorku 1270 respondentů.

V přepočtu na mandáty by proto výsledky znamenaly pro obě velké strany zisk 72 poslanců, KSČM by měla 30 zákonodárců, TOP 09 by získala 18 poslaneckých křesel a lidovci by i přes nízké preference dosáhli na osm křesel. STEM v komentáři k výsledkům upozornil, že preference jsou v poslední době rozkolísané, ale ODS si oproti minulému měsíci polepšila a téměř dotáhla ČSSD. Přesto by zřejmě levicové strany získaly v Poslanecké sněmovně mírnou většinou 102 křesel.

Nová strana TOP 09, která se zatím neúčastnila žádných voleb, i v říjnu potvrdila svůj zisk okolo devíti procent. Nejistý je podle STEM osud KDU-ČSL, jejíž výsledky se pohybují těsně okolo pětiprocentní hranice nutné pro vstup do sněmovny.