Celiakií trpí až sto tisíc Čechů, ministerstvo chce pomoci

Praha - Ministerstvo zdravotnictví chce pomoci v boji proti celiakii. Lékaři by nově měli testovat všechny lidi, kteří patří do rizikových skupin -  například děti malého vzrůstu nebo diabetiky. Nemocí trpí každý stý až dvou stý Čech, přitom o problému z nich ví ale jen necelá desetina.

Ministerstvo proto chce testovat všechny, kteří mají typické symptomy tohoto onemocnění. „Budeme se snažit hledat především v příbuzenstvu, dále u osob, které mají anémii, neplodnost,“ uvedla ředitelka Odboru zdravotních služeb ministerstva zdravotnictví Stanislava Pánová. „Každý lékař by měl vědět, že když přijde do jeho ambulance dítě, které má malý růst, měl by na prvním místě vyloučit celiakii,“ nabádá lékař Jiří Nevoral.

Celiakie je onemocnění, které způsobuje nesnášenlivost lepku. Lepek obsahují všechny potraviny z pšenice, žita a ječmene. Onemocnění způsobuje průjmy, problémy s růstem a chudokrevnost u dětí, deprese a neplodnost.

Jediným lékem je přísná bezlepková dieta - žádný chléb, pivo nebo těstoviny; lepek je navíc i v mnoha jogurtech, sladkostech, konzervách či kořenících směsích – problematické tak může být například stravování ve školních jídelnách. Bezlepkové potraviny jsou oproti těm obyčejným navíc mnohem dražší. Pojišťovny na celiakii ale mnoho nepřispívají. Největší pojišťovna VZP přispívá jen dětem a to 250 korun měsíčně.

V Česku je v současnosti asi deset tisíc diagnostikových celiaků. V některých rodinách nemocí trpí všechny generace.