Česko slaví 28. říjen, výročí vzniku Československa

Praha – Česká republika si dnes připomíná státní svátek dne vzniku samostatného Československa. K němu došlo v důsledku končící první světové války 28. října 1918. Jedenadevadesáté výročí od založení demokratické tradice republiky s sebou nese tradičně řadu vzpomínkových akcí; prezident Václav Klaus spolu s dalšími vrcholnými představiteli českého státu položil věnce u nově zrekonstruovaného památníku na pražském Vítkově, jmenoval pět nových generálů, večer pak na Pražském hradě ocení dvacítku významných osobností české společnosti státními vyznamenáními. Již dopoledne byl odhalen pomník Milady Horákové na pražském náměstí Hrdinů.

Vznik Československa se slavil v panteonu Národního muzea. Slavnostního shromáždění se zúčastnili nejenom politici, ale i sokolové, skauti a odbojáři. Předsedkyně Českého svazu bojovníků za svobodu Anděla Dvořáková se ve svém projevu postavila za Václava Klause a jeho postoje k ratifikaci Lisabonské smlouvy. Sudetští Němci podle ní ovlivňují život v regionech. Poukázala na to, že z památníku na Ploštině byla odstraněna socha partyzána a nápisy. Takové aktivity jsou podle Dvořákové záměrem a mohly by vést k revizi výsledků druhé světové války. „Je nutné poděkovat Václavu Klausovi za ochranu Benešových dekretů,“ uvedla Dvořáková.

Slavnostní řeč přednesli také předsedové obou komor Parlamentu i premiér. „Dnešní den je svátkem republiky, je svátkem ideálu, který máme ctít. Važme si ideálů demokracie, svobody a nezávislosti. Buďme tolerantní, řešme naše problémy demokratickou diskusí. Udržujme naše vazby na euroatlantickou civilizaci a buďme skutečným národem. Snažme se povyšovat zájmy celku nad naše osobní ambice a projevme svornost a ochotu ke kompromisu,“ vyzval ve svém projevu premiér Jan Fischer.

Video Česko si připomíná vznik Československa
video

Česko si připomíná vznik Československa

Půlhodinová pietní akce se odehrála již ráno před vítkovským památníkem. Zúčastnili se jí prezident republiky, premiér, předseda Poslanecké sněmovny Miloslav Vlček, předseda Senátu Přemysl Sobotka nebo ministr obrany Martin Barták. „Nejvýznamnější den v historii Československa a České republiky si veškeré tyto pocty zaslouží. Především si ale zaslouží, abychom vzpomínali, za jakých okolností a s přispěním kterých hrdinů Československo vzniklo,“ řekl Barták. Ceremonii přihlížela asi stovka diváků, přišli i váleční veteráni a členové Sokola.

Vlastimil Picek obdržel nejvyšší možnou armádní hodnost

Centrem oslav dnešního výročí je ovšem Pražský hrad. Zde také prezident Klaus jmenoval pět nových generálů. Do vyšší generálské hodnosti povýšil náčelníka generálního štábu Vlastimila Picka (v tomto případě jde o nejvyšší možnou hodnost v české armádě), šéfa Vojenského zpravodajství Ondreje Páleníka a policejního prezidenta Oldřicha Martinů a do první generálské hodnosti pak náměstka ředitele Hasičského záchranného sboru ČR Miloše Svobodu a šéfa policie v Plzeňském kraji Miloslava Mašteru. „Doufám, že to berete nejen jako povýšení, ocenění, ale také jako zvýšení odpovědnosti a pocit, že je potřeba více odvést,“ řekl Klaus důstojníkům.

Václav Klaus spolu s premiérem Fischerem rovněž položil na Hradčanském náměstí věnec k nohám sochy zakladatele Československa, prezidenta Tomáše Masaryka. Večer proběhne předávání státních vyznamenání. Veřejnosti se dnes také v rámci státního svátku otevřely prostory Senátu i Poslanecké sněmovny.

Oslavy státního svátku 28. října mapuje také Česká televize.

Spor o pomník Horákové

Dnes byl také v Praze 4 nedaleko pankrácké věznice odhalen pomník Milady Horákové, kterou zde v červnu 1950 po vykonstruovaném procesu nechali popravit komunisté. Slavnostního aktu se zúčastnili i předseda ČSSD Jiří Paroubek a předseda Poslanecké sněmovny Miloslav Vlček. Na náměstí Hrdinů se sešlo kolem 200 lidí. Řečníci hovořili o politické dráze Horákové, účasti v protinacistickém odboji a o oddanosti odkazu prvních československých prezidentů Tomáše Garrigua Masaryka a Edvarda Beneše. Pomník také připomíná dalších 234 obětí komunismu, jejichž seznam jsou organizátoři připraveni doplňovat či upřesňovat na základě podnětů občanů.

Od akce se ale distancovala Konfederace politických vězňů, které vadí, že se na výstavbě pomníku finančně podílela právě Komunistická strana Čech a Moravy. „Je to nechutné. Komunisté hledají způsob, jak se zviditelnit,“ podotkla předsedkyně konfederace Naděžda Kavalírová. Organizátory sbírky na památník tahanice kolem něj mrzí. Nicméně dodávají, že kdyby peníze dal někdo jiný, nemuseli přijímat dary od komunistů.

„Myslím, že paní Kavalírová je dlouhodobě ve vleku ODS. ODS možná mrzí, že tady nyní nestojí její předseda, ale mohl se připojit,“ okomentoval postoj předsedkyně konfederace předseda ČSSD Jiří Paroubek, který se na pomníku Milady Horákové finančně výrazně podílel.

Topolánek varuje před zpochybňováním hodnot

Ve výroční den se k významu data 28. říjen vyslovil i bývalý premiér a předseda ODS Mirek Topolánek. Varoval v souvislosti s dnešním státním svátkem občany Česka, že si sami způsobují zpochybňování hodnot, na nichž stojí demokracie v zemi. Podle něj se étos sametové revoluce, od níž uplyne v listopadu 20 let, vytrácí v koalicích s komunisty, v opětovné snaze nahradit svobodu státním poručníkováním a odpovědnost populismem a také v obdivu k autoritativnímu ruskému režimu. Étos sametové revoluce se podle něj vytrácí i v médiích, „která stále více rezignují na kritickou debatu, na střízlivé hodnocení síly a fakticity argumentů, na mravní rozlišování mezi objekty svého zájmu“.

Jak se v roce 1918 rodilo samostatné Československo? Čtěte zde.