Vandalové zneuctili pomník obětem holocaustu v Teplicích

Teplice – Teplický památník židovským obětem nacistického pronásledování za druhé světové války byl dnes ráno zneuctěn neznámými vandaly. Oznámil to zástupce tamní židovské obce Oldřich Látal. Škoda je vyčíslena na 30 tisíc korun. Pomník v Lipové ulici byl pomalován, navíc se stal terčem podobného vandalství již letos, kdy byl rozlomen na tři kusy. Dnešní případ policie nadále vyšetřuje. Pachatelé zatím nebyli identifikováni, není ani známo, zda šlo o rasově motivovaný čin.

Podle Látala je hanebné, že pomník připomínající oběti holocaustu vandalové poničili v den, kdy si Česko připomíná výročí založení státu. Dodal, že vandalové podobným způsobem památník poškodili již v minulosti, letos v lednu ho někdo postříkal zeleným sprejem. Židé chtějí památník co nejdříve opravit. Zatím netuší, jestli půjde vyčistit, nebo budou muset vyměnit celou desku.

Mluvčí severočeské policie Ladislav Cvik řekl, že po pachatelích policisté pátrají. Zatím prý nemají poznatky, že by motiv činu měl rasový podtext. Památník je jen pomalovaný, není na něm žádný hanlivý nápis. Poškození se již podařilo dát částečně do pořádku, zástupci obce se však obávají dalších útoků na pietní místo. Budou proto žádat, aby v místě byla instalována bezpečnostní kamera.

Památník stojí na místě bývalé synagogy z roku 1885. Ve své době byla největší synagogou v Čechách. V noci na 15. března 1939 ji tepličtí nacisté vypálili. Teplice před druhou světovou válkou obývalo asi 5 000 Židů, což byla desetina obyvatel města. Většina z nich zahynula v koncentračních táborech.