Do Otrokovic přijely na odvolanou akci pět desítek radikálů

Otrokovice - Přibližně tři desítky pravicových radikálů se dnes sešly na nádraží v Otrokovicích na Zlínsku. V nedalekém parku proti nim protestovalo asi 150 příznivců hnutí Antifa. Skupiny se nestřetly, anarchisty starostka města Radoslava Matuzsková vyzvala, aby se rozešli. Na klidný průběh akce, kterou radikálové avizovali na svých internetových stránkách a později ji také na nich odvolali, dohlíželo asi 270 policistů.

Pravicoví radikálové zrušili dnešní shromáždění v Otrokovicích prý z organizačních důvodů v noci na úterý. Peníze ušetřené na organizaci prý pošlou údajným pravicovým radikálům, které minulý týden zadržela policie. Radnice minulý týden ohlášené shromáždění nepovolila.

I přesto do Otrokovic dorazilo několik stovek policistů, kteří dohlíželi na pořádek ve městě. Akci monitoroval i vrtulník. Policisté zastavovali vozidla a řidičům kontrolovali doklady. Z preventivních důvodů pak krátce před 14:00 uzavřeli příjezd do města a řidiče naváděli na objízdné trasy.

Přibližně pět desítek pravicových radikálů, kterým policisté nedovolili opustit prostor vlakového nádraží, později nastoupily do vlaku směrem na Zlín. Anarchisty těžkooděnci obklíčili v parku za poliklinikou, kde je starostka vyzvala k rozpuštění shromáždění.

Na policejních služebnách ve Zlíně a Otrokovicích nakonec skončilo 17 extremistů. Většina z nich nebyla schopna prokázat svoji totožnost. Přívržence extremistů policisté vyzývali, aby odevzdali zbraně nebo předměty, které by jako zbraně mohli použít. "Nakonec jsme 15 lidem odebrali celkem 23 nebezpečných předmětů - nožů, praků, pyrotechniky, teleskopický obušek a dokonce plynovou pistoli.

Extremisté si Otrokovice nevybrali poprvé. Shromáždění takřka vždy provázejí potyčky s anarchisty, jejichž početná skupina ve městě působí. Nyní chtějí radikálové akci uskutečnit v náhradním termínu. „Věříme, že pochod se uskuteční v náhradním termínu, avšak v jiné době, kdy nebudou naši kamarádi stíháni ve vazbě,“ píše se v prohlášení na internetu.