Fischer: Klaus podepíše Lisabon, když EU splní jeho podmínky

Praha - Český prezident Václav Klaus nebude klást další podmínky a odkládat podpis Lisabonské smlouvy, pokud bude splněn jeho poslední požadavek na výjimku pro ČR z Listiny základních práv EU. Musí také počkat na rozhodnutí Ústavního soudu. Na brífinku po jednání vlády to dnes řekl premiér Jan Fischer s tím, že dostal od Klause takové ujištění. Od vlády, která se mimořádně sešla, pak premiér dostal mandát udělat všechno proto, aby smlouva začala platit ještě letos.

Vláda udělá vše, aby výjimku na nadcházejícím Evropském summitu prosadila, uvedl Fischer po mimořádném jednání kabinetu. Vláda podle něho posoudila text výjimky. Protože ji formulovalo švédské předsednictví EU, Fischer jej nezveřejnil.

„Je to takový text, který neredukuje problém na retroaktivitu a Benešovy dekrety. V platnost by vstoupil s nejbližší přístupovou smlouvou,“ řekl premiér a zdůraznil, že je obecný a bez odkazů na minulost. Klaus žádost o výjimku vysvětlil obavami z případných nároků poválečných vysídlenců. K výjimce, jakou už má Polsko a Velká Británie, se ozvala kritika z Maďarska a Rakouska. Fischer uvedl, že Česko důsledně dodržuje princip, že s dalšími zeměmi vyjednává švédské předsednictví.

Video Brífink po jednání vlády
video

Brífink po jednání vlády

Slovensko nakonec výjimku nechce, byla by na obtíž

Slovensko upřednostníchartu základních práv Evropské unie před výjimkou kvůli takzvaným Benešovým dekretům, o níž také uvažovalo. Na zasedání parlamentního výboru pro evropské záležitosti to dnes řekl slovenský premiér Robert Fico. Výjimka by podle něj mohla omezit chartou zaručená práva Slováků v sociální oblasti. Výjimkou z listiny základních práv podmínil svůj podpis lisabonské smlouvy o reformě EU český prezident Václav Klaus. Obává se totiž prolomení Benešových dekretů a případných majetkových nároků sudetských Němců.

„Nezdá se nám příliš řešit politický vztah charty a Benešových dekretů tak, že to má omezit účinnost charty pro naše občany v sociální oblasti. Neobětujeme sociální práva lidí na Slovensku,“ řekl Fico. Podle něj slovenská vláda míní, že žádný vztah mezi dekrety a chartou neexistuje. „Skutečně tu nejde o právní obavy, ale jen o politické obavy, že by se v případě Česka pohlíželo jinak na Benešovy dekrety než v případě Slovenska,“ dodal.

Slovenský premiér se přitom ještě nedávno zmiňoval o tom, že jeho země bude žádat stejnou výjimku jako ČR. Tvrdil, že slovenská strana v rámci EU snahu Česka zablokuje, pokud se výjimka nebude vztahovat i na Slovensko. V posledních dnech se začali slovenští politici ale vyjadřovat opatrněji. Fico dnes neupřesnil, jak bude Slovensko na schůzce lídrů EU hlasovat.