Prasečí chřipkou možná onemocnělo dalších 6 studentů z Budějovic

České Budějovice – Další šestice českobudějovických gymnazistů po návratu z jazykového kurzu v Německu leží doma s chřipkou. Zatím není jisté, zda stejně jako jejich šest kolegů a dva profesoři i tito mladiství onemocněli obávaným virem prasečí chřipky. Definitivní výsledky jejich testů budou mít hygienici nejpozději zítra v poledne. Nákaza stejným virem chřipky jako u předchozích případů je však podle lékařů pravděpodobná.

“Máme dílčí výsledky k sedmi osobám exponované skupiny z českobudějovického gymnázia. U nich víme, že jedna osoba je negativní a u šesti dalších byla zjištěna chřipka,“ uvedl František Kotrba z Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje. Zatím lékaři nemohou s určitostí potvrdit nákazu prasečí chřipkou, je to ale prý velmi pravděpodobné. Stav aktuálně šestnácti lidí je prozatím dobrý. Nemoc probíhá jako běžná chřipka, lidé z rizikové skupiny se do školy vůbec nedostali. Jestli se nemoc rozšířila jinde, zatím nikdo nedokáže vyloučit.

Lékaři posílají všechny pacienty s podezřením na prasečí chřipku do českobudějovické nemocnice. Dnes zde však panoval až překvapivý klid. "Dnes není nikdo hospitalizován s podezřením na tento typ viru a nebyl ani nikdo vyšetřován,“ potvrdil mluvčí nemocnice Jan Dušek.

Situaci podle lékařů zlepšují podzimní prázdniny. Společně s hygieniky zároveň chválí vedení školy, která nechala doma celou třídu, ve které se na konci jazykového kurzu podezření na prasečí chřipka objevilo. I přes rostoucí počet nemocných zatím hygienici nepočítají s žádnými mimořádnými kroky.