Projekt Vězeňského komunikačního systému je na mrtvém bodě

Praha - Na mrtvém bodě zůstal projekt Vězeňského komunikačního systému (VIS), který prý neplní záměr, s jakým byl zaváděn. Kontrolní výbor Poslanecké sněmovny tak chce prověřit zakázku firmy Microsoft, která před pěti lety tendr na VIS vyhrála. Microsoft navíc letos od smlouvy na dodávku odstoupil, protože jí vězeňská služba od loňského roku přestala platit za podporu a údržbu systému. Projekt dopodu stál 300 milionů korun. Informuje o tom dnešní Mladá fronta Dnes.

Vězeňská služba před spuštěním systému nezajistila řádnou analýzu

VIS měl obsahovat všechna data týkající se věznic, zajišťovat kompletní chod věznic, zjednodušit a zpřehlednit jejich správu a kontrolu. Projekt měl začít fungovat už před rokem, podle některých odborníků však v současné době plní jen čtvrtinu požadavků. Na nedostatky poukázala už v loňském roce studie, kterou si nechalo vypracovat generální ředitelství věznic od firmy KPMG a která mimo jiné konstatovala, že jednotlivé části komunikačního systému nejsou provázány. Náprava však ani po roce nepřišla.

Člen kontrolního výboru Libor Ježek (ODS) deníku řekl, že vězeňská služba před spuštěním systému nezajistila řádnou analýzu ani dostatečně kvalifikované lidi, kteří by dokázali náročný projekt řídit. „Dodavatel řešení, firma Microsoft, tak s největší pravděpodobností nemohla systém přizpůsobit stoprocentně potřebám zákazníka,“ uvedl Ježek.

Microsoft se rozhodl odstoupit od smlouvy

S tím, jak vězeňská služba až za chodu systému postupně zjišťovala, co je ještě třeba naprogramovat, vyvíjela prý na Microsoft stále další požadavky, které už byly nad rámec smlouvy. Softwarová firma za ně tedy požadovala další platby, což vězeňská služba odmítla. Rozpory vyvrcholily tím, že od konce loňského roku věznice přestaly Microsoftu platit za podporu a údržbu systému, takže jeho zástupci se od smlouvy na dodávku VIS rozhodli odstoupit. Údržba systému zatím pokračuje zdarma, kdo má ve sporu pravdu, rozhodne zřejmě až soud.

Ježek před časem uvedl, že by byl nerad, kdyby se problém dostal na úroveň „rušiček“. S těmi měla vězeňská služba potíže již v minulosti. Kontrolní výbor dospěl předloni k závěru, že vězeňská služba při nákupu rušiček mobilních telefonů postupovala v rozporu se zákonem a zvolila špatné řešení.

Ilustrační foto
Ilustrační foto