V listopadu přivítáme vakcínu proti prasečí chřipce

Praha – V listopadu by měla do České republiky dorazit vakcína proti prasečí chřipce. Tato nemoc má u nás již první oběť. Minulý týden na ni zemřela jednatřicetiletá žena v Karlových Varech. Nejnovější případ hromadné nákazy je z Českých Budějovic. Hygienici tam potvrdili třináct nemocných studentů, kteří se nakazili při pobytu v Bavorsku. S blížícím se očkováním také sílí spekulace o tom, jestli je vakcína bezpečná.

Dle slov vedoucí protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice v Českých Budějovicích Jitky Luňáčkové onemocnělo čtrnáct žáků z celé třídy, kde jich je třicet. „Z těch čtrnácti nemocných víme, že v jednom případě onemocnění nebylo potvrzeno. Žáci se nakazili na studijním pobytu v Bavorsku,“ dodala Luňáčková.

„V současné době nehospitalizujeme žádného pacienta. Všichni, kteří přišli s potvrzením této nemoci, jsou doma. V minulém týdnu jsme měli jednu ženu, která měla středně těžký průběh onemocnění, ale i tam už je to v pořádku,“ vysvětlila primářka infekční kliniky nemocnice Na Bulovce Hana Roháčová.

Prevence v podstatě neexistuje

Jedná se o onemocnění, které se přenáší vzduchem, pravidla pro prevenci jsou velmi omezená. „Pokud člověk není očkován proti běžné chřipce, je prakticky nemožné, aby se tomuto novému typu onemocnění vyhnul, když přijde do styku s infikovanou osobou,“ podotkla Roháčová.

V listopadu by měla na český trh přijít vakcína proti zmiňované chřipce. Jsou vytipovány skupiny, kterým by měla být vakcína zpřístupněna. Jednak jsou to skupiny z řad nemocných nebo ohrožených, a jednak skupiny, které jsou důležité pro chod státu. Obě jsou stanoveny ministerstvem zdravotnictví.

Ve Švédsku zemřeli po očkování čtyři lidé, zatím ale nebylo prokázáno, že je to opravdu zaviněním vakcinace. Jednalo se o britský typ vakcíny. Zatím bylo ve Švédsku vpíchnuto 600 tisíc dávek. Několikrát se objevily vedlejší příznaky, nebyly ale příliš vážné.

Prasečí chřipka
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24