Domácí vězení nakonec bude už od ledna

Praha - Ministerstvo spravedlnosti nakonec nepočítá s odkladem zavedení trestu domácího vězení, bude možné jej využívat od ledna. O odkladu se uvažovalo, ale kvůli kritickému počtu vězňů nebude, řekl na dnešním zasedání sněmovního bezpečnostního výboru náměstek ministryně spravedlnosti Marek Ženíšek. Podle odhadů by se prý mohlo příští rok domácí vězení týkat 300 až 1 500 lidí. Má být přímou alternativou k vězení, ulehčit věznicím a nahradit dosavadní roli obecně prospěšných prací. Měl by se týkat méně závažných zločinů, například drobných krádeží. Ministerstvo také navrhuje, aby za domácí vězení lidé platili poplatek 50 korun denně.

Odklad zavedení trestu domácího vězení požadovali sociální demokraté, podle nich není připraveno. Vězni nebudou hlídáni elektronickými náramky, ale kontrolory; stát na to najme 90 lidí a koupí 47 vozů. Náklady budou 50 milionů korun. O možném odkladu hovořil vzhledem k nákladům i premiér Jan Fischer.

V trestním zákoníku se podle Ženíška uvádí, že kontrolu vězňů má mít na starosti probační a mediační služba, nebo mají být hlídáni náramky. „Musíme naplnit zákon,“ uvedl Ženíšek. Zaměstnanci služby budou podle něho provádět po celý příští rok namátkové kontroly. Náramky by měly být zaváděny koncem roku 2010.

K odkladu trestu by se ministerstvo klonilo, pokud by nebylo možné čerpat na systém dotaci z evropských fondů, pokračoval Ženíšek. Půjde asi o 115 milionů korun. Kolik bude zavedení náramků stát, není podle náměstka nyní známo. Je celá řada variant a technologie se rychle vyvíjejí, podotkl. Padesátimilionový výdaj podle Ženíška má smysl, i kdyby nenastoupilo do věznic 300 až 400 lidí.

Věznice praskají ve švech

V současné době si ve věznicích odpykává trest asi 22 tisíc lidí, což je o 3 500 více než začátkem loňského roku. Věznice jsou naplněny asi na 117 procent, někde i na 130 procent. Počet zaměstnaneckých míst se ve vězeňské službě má příští rok snížit o 105, ač žádala o navýšení o 337 lidí.

Rozpočet služby bude nižší než letos. Investice do věznic budou podle údajů z výboru utlumeny, peníze stačí na základní údržbu. Podle náměstka ředitele vězeňské služby je situace velmi vážná. Výbor chce, aby sněmovna v doprovodném usnesení k zákonu o státním rozpočtu vyzvala vládu, aby se zabývala „kritickým stavem financování vězeňství“.