Zdravotnické odbory chtějí více peněz na sociální služby

Praha - Zdravotnické odbory vstoupily do stávkové pohotovosti, žádají totiž premiéra Jana Fischera, aby stát v příštím roce vyčlenil více peněz na dotace pro sociální služby. Navrhovaný státní rozpočet zatím na dotace na péči o postižené lidi a seniory počítá s částkou tři miliardy korun, což je podle předsedy zdravotnických odborů Jiřího Schlangera méně než polovina částky vyčleněné letos. Loni stát na dotace vyčlenil 7,2 miliardy korun, letos 6,5 miliardy korun. Podle Schlangra by měl státní rozpočet podpořit sociální péči alespoň stejnou částkou jako letos, další peníze by měly zaplatit kraje.

„Sociální služby se ocitají v kritickém stavu, což ohrožuje péči o nejpotřebnější a nejvíce bezbranné občany,“ uvedl Schlanger v dopise, který Fischerovi adresoval. „To ohrožuje i soudržnost naší společnosti jako celku a její základní hodnoty,“ obávají se odboráři. Podle nich tak příští rok hrozí kolaps sociálních služeb, krach domovů důchodců nebo velké problémy v ústavech pro mentálně postižené. Systém financování sociální péče dlouhodobě kritizují také zástupci zdravotně postižených a seniorů.

Kolapsu systému sociálních služeb se odboráři obávají dlouhodobě, již počátkem letošního roku na protest proti nízkým dotacím poskytovatelům sociální péče vyhlásili stávkovou pohotovost. Poté, co stát na dotace vyčlenil ještě dodatečné prostředky, odbory v srpnu pohotovost odvolaly. Nyní ji vyhlásily opět, klientům ústavů sociálních služeb ale zhoršení péče v jejím důsledku nehrozí.

Odbory dále žádají, aby se zprůhlednil systém přidělování dotací
poskytovatelům péče. Každý by pak viděl, jak se peníze přidělují a jakou má šanci na jejich získání. Odboráři se totiž obávají, že při rozdělování
peněz často záleží jen na libovůli úředníků, neboť chybí zákonem nařízený vládní předpis, který by rozdělování dotací upravoval.

Šetří se hlavně na sestrách, ty jsou pro ředitele nejdražší

Pokud státní rozpočet nepodpoří sociální péči alespoň stejnou částkou jako letos, pak podle odborů v domovech seniorů a dalších zařízeních sociálních služeb hrozí výrazné zhoršení péče. Obávají se dokonce likvidace některých služeb. Již nyní provozovatelé služeb propouštějí kvůli úsporám kvalifikované zaměstnance, někde proto například ani u těžce postižených pacientů v noci nebývá v rozporu se smlouvou žádná zdravotní sestra a v případě potřeby musí akutní stavy pacientů řešit mnohem nákladnější záchranná služba. „Sestry na nočních směnách začínají postupně vypadávat - prý nejsou potřeba, protože klient přeci celou noc spí,“ podotýká s ironickým úsměvem místopředsedkyně Odborového svazu sociální a zdravotní péče Dagmar Žitníková. Tuto situaci už odbory řeší v Královéhradeckém, Moravskoslezském a Libereckém kraji a také v Praze.

Odbory také žádají, aby chybějící peníze do systému doplnily také kraje, jenomže ty už teď naříkají, že peníze mít nebudou. Hejtmanství argumentují tím, že už letos dávala na sociální péči více peněz. Chybějící miliardy tak zřejmě budou muset přitéct ze státního rozpočtu. „Tuto věc považujeme za problém, který by mohl být v rozsahu 2-3 miliard řešen ve druhém čtení státního rozpočtu,“ uvedl ministr financí Eduard Janota.

Péče o pacienty
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24