Ještě tři sta lidí si může koupit platinovou půlkilovou medaili z Jablonce

Jablonec nad Nisou - Česká mincovna v Jablonci nad Nisou chystá ražbu platinové medaile o hmotnosti půl kilogramu. V Česku je to vůbec poprvé, co investoři dostanou možnost takovou medaili koupit. Podobnou medaili zřejmě nerazí ani žádná jiná světová mincovna. Malý poklad stojí 590 000 korun. Zájem o medaili už projevilo sto lidí, mincovna jich uspokojit může čtyři sta.

S ražbou velkých medailí mají v Jablonci zkušenosti, v minulosti už razili několik podobných investičních medailí ze zlata. Ty ale vážily rovný kilogram. K ražbě platinové medaile takového rozměru mincovnu inspiroval pád cen platiny na světových trzích.

Cena platiny na světových trzích klesá, zpracovává se totiž hlavně v automobilovém průmyslu, který je v útlumu. V úterý se prodávala za 1319,5 dolaru (23 355 Kč) za troyskou unci (31,1 gramu).

Mincovna chystá celou sérii platinových medailí. Razit je chce každý rok a společným tématem budou slavné české stavby. První medaile bude zdobit chrám sv. Víta v Praze a autorem motivu je sochař Vladimír Oppl, který je mimo jiné autorem české dvacetikoruny. Pro příští rok chystá mincovna medaili s chrámem sv. Barbory v Kutné Hoře.

Česká mincovna se 60 zaměstnanci byla v minulosti divizí sklářské a bižuterní skupiny Jablonex Group. Od srpna je ale samostatnou akciovou společností, která převzala výrobu oběživa a medailí. Důvodem vyčlenění je prodej mincovny. Podle neoficiálních informací má o podnik vážný zájem šest investorů, mimo jiné českobudějovický Koh-i-noor Holding nebo polská mincovna Mennica Polska. Loni Česká mincovna uskutečnila zakázky za 460 milionů korun a hospodaření skončilo ziskem 60 milionů korun. Letos plánuje tržby kolem půl miliardy korun a 65 milionů zisku.