Obrazy Zrzavého a Špály přijdou lupiče na sedm let vězení

Praha - Za naplánování loupeže obrazů a šperků z muzea v Novém Bydžově půjde Jaromír Komenda definitivně na sedm let do vězení. Rozhodl o tom dnes Vrchní soud v Praze, který tak potvrdil zářijový rozsudek prvoinstančního soudu. Při loupeži vznikla škoda za téměř tři miliony korun. K uloupeným věcem patřily obrazy Jana Zrzavého a Václava Špály. Rozsudek je nyní pravomocný.

„Byl již v minulosti soudně trestán a dopustil se loupežného přepadení, respektive zosnování loupežného přepadení ve zkušební době podmíněného odsouzení za majetkovou trestnou činnost,“ uvedla pro ČT státní zástupkyně Lubomíra Vávrová. Jaromír Komenda s pravomocným rozsudkem, který si vyslechl u Vrchního soudu, nesouhlasí a plánuje podat dovolání k soudu Nejvyššímu. „Rozhodl se hned po vyhlášení usnesení, takže se budu řídit jeho pokynem,“ potvrdila Komendova obhájkyně Aneta Bendová. Komenda se celou dobu hájí tím, že výpověď již odsouzeného Milana Hradeckého má být jen mstou.

V kauze jsou potrestáni dva muži. Milan Hradecký, který v muzeu loupil, stráví ve vězení 5,5 roku. Podle spisu naplánoval loupežné přepadení právě Komenda, který Hradeckému popsal prostory muzea a dal mu přesný popis věcí, které má uloupit. Hradecký pak do muzea loni 10. listopadu vnikl pod záminkou prohlídky a pod pohrůžkou plynové pistole svázal pracovníka muzea, který se po chvíli z provazů dostal. Lupič jej však znovu udeřil, odvlekl do jiné místnosti, dal mu na hlavu pytel a znovu jej svázal. Nato uloupil různé věci, včetně vzácných obrazů Jana Zrzavého a Václava Špály, historické knihy, mince a šperky.

Obrazy jsou zpět, bezpečnostní opatření se zvýšila

Ředitel bydžovského muzea Jaroslav Prokop soudí, že z hlediska peněžní hodnoty se vrátilo zhruba 90 procent z ulopených věcí, především má na mysli oba dva velmi cenné obrazy. Přestože podle ředitele muzea bylo jeho zabezpečení dostatečné už v době loupeže, přiznává, že po loupeži přibyly kamery a další bezpečnostní prvky.