Pražská zoo hledá nového ředitele

Praha - Hlavní město vypsalo tento týden výběrové řízení na nového ředitele pražské zoo. Má nahradit odstupujícího Petra Fejka, který zahradu řídil 12 let a své působení uzavírá s koncem října. Oznámení o soutěži bylo zveřejněno na úřední desce. Metropolitní radní Milan Richter (ODS) potvrdil, že přihlášky se uzavřou 4. listopadu, do poloviny listopadu chce mít město užší výběr kandidátů na tuto funkci.

„Preferoval bych zoologa, který je zároveň dobrým manažerem. Ale uvidíme, koho se nám podaří najít,“ uvedl Richter. Fejkův nástupce by měl podle Richtera začít pracovat od ledna 2010. Příštího ředitele čeká několik důležitých úkolů. Kromě výstavby nových pavilonů pro hrochy a slony bude muset zajistit úpravu záchytných parkovišť, organizaci světové výroční konference zoologických zahrad a akvárií v roce 2011 a udržet vysokou míru ekonomické samostatnosti zahrady.

Fejk od listopadu nastoupí na nově zřízenou pozici šéfa České národní budovy v New Yorku. Město hodnotí Fejkovo působení v zoo jako velmi úspěšné. Areál se pod Fejkovým vedením stal jednou z nejnavštěvovanějších institucí v Česku, ročně do zoo přijde kolem 1,2 milionu lidí. Za jeho působení byla také přestavěna většina zahrady, přibyla řada nových pavilonů. Proměna pokračovala i po ničivé povodni v roce 2002. K popularitě zahrady i jejího ředitele přispěla také úspěšná propagace zoo.

Z řad zaměstnanců zoo zní kritika

Poté, co ředitel Fejk oznámil svůj odchod, se začaly mezi zaměstnanci zoo ozývat kritické hlasy. Někteří odborní pracovníci totiž s Fejkovým přístupem k rozvoji zoo dlouhodobě nesouhlasili. Teď se chtějí obrátit na pražský magistrát, aby nevybíral manažera, který by na Fejkův přístup navazoval, ale vedení, které podle nich více zohlední práva zvířat.

„Ředitel Fejk vytvořil spoustu dobrého, ale bylo to na úkor určité skupiny zvířat. Upřednostňoval také expozice před zabezpečením zázemí pro chovatele,“ řekl ČTK ornitolog z pražské zoo Karel Pithart. „Když to přeženu, pražská zoologická zahrada je v současnosti moderním zvěřincem, který návštěvníka nevede k podstatě věci, ale příliš se přizpůsobuje vkusu dnešní povrchní společnosti,“ dodal Pithart. Podle něj také Fejk prosazoval svůj přístup silou a v zahradě vytvořil prostředí nátlaku a nejistoty.

Dílo výtvarníka Michala Cihláře
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24