Česko stojí na prahu první vlny chřipkové pandemie

Praha - Česko podle spolutvůrce nemocničních pandemických plánů Václava Chmelíka stojí na prahu první vlny chřipkové pandemie. Po ojedinělých případech dovezených z ciziny a jednotlivých přenosech byl na jihu Čech zaznamenán první hromadný výskyt prasečí chřipky. Nákaza byla dovezena a Chmelík předpokládá, že počty nakažených budou nyní rychle růst. Nyní je v Česku hlášeno 330 případů onemocnění. Letos podle epidemiologů vir prasečí chřipky převládne nad klasickou sezónní chřipkou, nasvědčuje tomu situace v Evropě.

„Jsou zaseta ohniska, počty budou plynule narůstat. Jsme na začátku první vlny pandemie,“ řekl Chmelík. Předpokládá, že nemocných v krátké době výrazně přibude. Podle epidemiologů udeří první chřipková vlna v polovině listopadu - vedle běžné sezónní i nová prasečí. Už teď nákaza postupuje Evropou směrem od západu. S rychle rostoucím počtem nemocných bojuje Island, Španělsko, Británie, Norsko, Belgie a Nizozemsko.

Také u nás je virus prasečí chřipky od letního útlumu na vzestupu. Průběh onemocnění je však zatím u drtivé většiny pacientů mírný, Česko má jednu oběť, ženu z Karlovarska. Úmrtí u ní souviselo s celkovým oslabením organismu řadou dalších onemocnění. Přesto by lidé podle Chmelíka neměli zapomínat, že i na chřipku lze umřít. Každý rok zemře v Česku 2 000 lidí na komplikace sezonní chřipky a podle Chmelíka není důvod se domnívat, že v případě prasečí chřipky to bude jiné.

Počet nemocných běžnou chřipkou je v Česku zatím v normálu, tedy hluboko pod hranicí epidemie. Lidé se léčí převážně s nachlazením - nejčastěji chodí k lékaři děti ve věku do 14 let.  

Odborníci se neshodnou o nutnosti očkování

Chmelík je také přesvědčen o potřebnosti očkování. Prezident České lékařské komory Milan Kubek má ale k očkování odmítavý postoj. Kritizuje, že se lékaři mají očkovat vakcínou, u níž výrobce původně nezaručil bezpečnost. Zdravotníky, kteří se mají nechat očkovat, nazval pokusnými králíky. Sám se nechává pravidelně očkovat proti sezonní chřipce, odmítá ale očkování proti chřipce prasečí.

Očkování proti prasečí chřipce by mělo začít v Česku v polovině listopadu, objednán je milion dávek od společnosti GlaxiSmithKline. Dospělí potřebují jednu až dvě dávky, takže vakcíny vystačí minimálně pro půl milionu lidí. Řada zemí očkuje dokonce hromadně, například Švédsko nakoupilo vakcínu pro 90 procent obyvatel. Krátce po očkování však zemřeli čtyři lidé ve věku od 50 do 90 let, ti však byli vážně nemocní. Očkování je v Česku dobrovolné.