Psychiatři prozkoumají duševní stav bývalého soudce Nagye

Praha - Vyšetření v psychiatrické léčebně se musí podrobit bývalý mladoboleslavský soudce Pavel Nagy. Toho vloni natočila televize Nova skrytou kamerou při přijímání úplatku. O hospitalizaci muže obviněného z korupce a dalších čtyř trestných činů rozhodl středočeský krajský soud a vyšetření by mělo odhalit, zda Nagy svůj špatný duševní stav nesimuluje. Pokud se ukáže, že je zdráv, hrozí bývalému soudci až dvanáctileté vězení. Informuje o tom dnešní Právo.

Reportéři televize Nova nabídli vloni soudci peníze za informace, k nimž měl přístup. On nabídku přijal, vzal si 50 tisíc korun a jednal o dalších penězích. Televize zjistila, že Nagy má dluhy. Transakci i další rozhovory zaznamenala kamera, bývalý soudce se však obviněním z trestné činnosti bránil tvrzením, že byl v době kontaktů s nastrčeným figurantem nepříčetný.

O tom, že Nagyho psychické zdraví budou zkoumat odborníci v Bohnicích, rozhodl už v srpnu berounský okresní soud, krajský soud v těchto dnech jeho závěry potvrdil s tím, že pouhé ambulantní vyšetření nepostačí. Jestliže lékaři jeho nepříčetnost potvrdí, bude muset policie zastavit trestní stíhání.

Nagy s obviněním nesouhlasí a podal trestní oznámení

„Okresní soud nyní určí termín, kdy by měl do léčebny nastoupit,“ řekl místopředseda středočeského krajského soudu Stanislav Černecký a dodal, že pokud by se obviněný ve stanovené lhůtě do Bohnic nedostavil, odveze ho tam eskorta.

Protikorupční policie Nagye v březnu po téměř ročním prověřování obvinila z přijetí úplatku, zneužití pravomoci veřejného činitele, padělání a pozměňování veřejné listiny, podvodu a neoprávněného nakládání s osobními údaji. Nagy s obviněním nesouhlasí, podle něj šlo o cílenou provokaci novinářů a policie. Údajně kvůli tomu podal trestní oznámení na neznámého pachatel, kterým se zabývá policejní inspekce.