Datovou schránku si dobrovolně aktivovalo 5500 lidí

Praha - Datovou schránku si dosud aktivovalo 5500 fyzických osob, které si o její zřízení dobrovolně požádaly. Nepovinnou aktivaci absolvovalo i téměř 2000 živnostníků. Počet aktivních schránek mezi lidmi je tak vyšší než na úřadech, kde je aktivních jen 3358 ze zhruba 9000 schránek. Celkově počet aktivací přesáhl 95 000. Těm subjektům, které si schránku dosud neaktivovaly, přestože jim to ukládá zákon, ji pošta aktivuje 1. listopadu automaticky.

Datové schránky budou od listopadu povinné pro komunikaci úřadů s firmami a organizacemi zapsanými v obchodním rejstříku. Celkem má povinnost zřídit si schránku asi 349 000 subjektů.

Česká pošta odhaduje po plném náběhu informačního systému datových schránek ztrátu na běžném poštovním provozu ve výši okolo 1,5 miliardy korun ročně. Tu způsobí především úbytek úředních zásilek s pruhem. Po odečtení plateb od státu a očekávaných výnosů z doplňkových služeb, jako je například bezpečný klíč k datové schránce či datový trezor, by se ztráta měla pohybovat mezi 300 až 500 miliony korun ročně.