Kopicová nebude práva v Plzni šetřit, chystá se i na rektorát

Plzeň - Na právnické fakultě v Plzni nebude podle ministryně školství Miroslavy Kopicové nic zameteno pod koberec. Ministerstvo podrobně prošetří příčiny všech pochybení. V případě, že zjistí i selhání rektorátu Západočeské univerzity, vyvodí z toho závěry. Nebude-li v pondělí zvolen děkan s jasným reformním programem, využije nástroje od uvalení nucené správy až po odebrání akreditace a zrušení školy. Ministryně to dnes v Plzni řekla učitelům a studentům. Nového děkana bude volit akademický senát fakulty v pondělí 2. listopadu, vedle dočasně pověřeného děkana Jiřího Pospíšila kandiduje také advokát Karol Hrádela.

Podle ní na fakultě selhala skupina velmi vlivných lidí, byly zneužity akademické svobody. Akademický senát fakulty, jenž tomu mohl zabránit, nekonal. Dění na fakultě Kopicová označila za mimořádný úlet. Pokud se ukáže, že mezi členy akademického senátu k volbě člověka s jasným reformním programem není vůle a síla, použije ministerstvo své nástroje. Děkana bude v pondělí volit 12 pedagogů a šest studentů. Jde o senát ve stejném složení, který jako kontrolní mechanismus selhal.

0Miroslava Kopicová:

„Chci vědět, že bude zvolen děkan s jasným reformním programem, který ho bude naplňovat. Děkana tohoto profilu podpořím a pomohu udělat vše pro to, aby se fakulta očistila.“

Podle Kopicové měl senát možnosti, aby odhalil některé věci na fakultě. Roli senátu označila za nevyváženou. Jeho pravomoci prý nejsou vyváženy zodpovědností, kterou musí nést za rozhodnutí. „Akademické svobody jsou ale takové, že já nemohu senát ovlivnit, nemohu ho ani rozpustit,“ uvedla.

Studenti měli prý být razantnější

Na adresu studentů ministryně řekla, že měli být radikálnější. „Bylo třeba upozornit rektora. My nyní šetříme, kde k pochybení došlo. Zda o tom rektorát věděl a nereagoval a podobně,“ uvedla. Před studenty a učiteli vyjmenovala, že na fakultě neexistovala výzkumná činnost, fakulta nezpracovávala výroční zprávy, neexistovalo kolegium děkana. Způsob nastavení přijímacího řízení byl zcela odlišný od jiných škol.

Kontrola na českobudějovické univerzitě:

Posvítit si na případné rychlostudenty se rozhodli na jihočeské univerzitě. Provedená kontrola přinesla překvapivě příznivé výsledky. Žádné rychlé tituly se zde nezískávaly, naopak se ukázalo, že místní studenti nekončí svá studia v předběžném termínu. Stejně tak se nepodařilo najít žádné plagiáty závěrečných prací.

Pospíšil vs. Hrádela

O novém děkanovi má v pondělí rozhodnout akademický senát - 12 pedagogů a šest studentů. Pospíšil, který už s některými reformami na škole začal, má údajně jistou podporu pěti studentů, hlas mu oficiálně slíbil i jeden z pedagogů. K vítězství kandidát potřebuje deset hlasů. Hlavní představení reformních kroků si Pospíšil i Hrádela nechávají na pondělí. Pospíšil už dříve řekl, že nový děkan musí dokončit revizi kvalifikačních prací, ustanovit kolegium děkana a vědeckou radu fakulty, které nyní příliš nefungují. Nutný bude také personální audit fakulty a podobně. 

„Já šance moc nezkoumám, ale vidím to padesát na padesát, nechám to na akademickém senátu,“ vidí volbu Pospíšil. „Exministr řekl padesát na padesát. Já se k tomu vyjadřovat nebudu,“ reagoval Hrádela. Šance obou kandidátů si netroufá odhadovat vůbec nikdo. Hrádela považuje za nutné stabilizovat pedagogický sbor plzeňské školy a zvýšit počet docentů a profesorů. Pokud k tomu nedojde, nemá podle něj fakulta šanci jít dál. Prioritou musí být i maximální otevření se veřejné kontrole.